Zariaďujete si obývačku? Takto ju farebne vyladíte do dokonalosti. 


Hodí sa sivá sedačka k hnedému stolíku? A ladí hnedý stolík k modrému kobercu? Ak poznáte odpoveď, zrejme máte na čarovanie s farbami prirodzený talent. Tým ostatným venujeme náš expresný farebný minikurz. 


Nebojte sa, nebudeme vás nudiť komplementárnymi farbami či analógovou farebnou schémou. Teóriu ponechajme interiérovým dizajnérom. Keď to ale so zariadením obývačky myslíte vážne, položte si aspoň tieto tri otázky:


1. Je miestnosť na obývačku malá a tmavá?

V takom prípade uprednostnite svetlé odtiene, pretože tmavé steny a nábytok miestnosť ešte viac zmenšia. A naopak, ak je izba plná slnka, vyvarujte sa žltým, oranžovým a limetkovým odtieňom, ktoré môžu pôsobiť únavne.


2. Chcete mať obývačku plnú farieb?

Aj obývačka môže byť pestrá. Ale nezaškodí, keď sa budete pri výbere farieb riadiť pomerom 60:30:10. Znamená to, že takmer dve tretiny plôch v obývačke by sa mali niesť v jednotnej, primárnej farbe. Pre zvyšnú tretinu vyberte iný farebný odtieň a napokon interiér doťuknite drobnými farebnými akcentmi.


3. Chcete v obývačke oddychovať, alebo aj pracovať?

Ak má byť vaša obývačka oázou pokoja, vyberajte zemité odtiene, zelenú, prípadne aj modrú, ktorá má upokojujúce účinky. K energizujúcim farbám patrí žltá, oranžová a červená. Zvážte aj prítomnosť malých detí a zvieracích maznáčikov. Ak to vo vašej domácnosti „žije“ až príliš, pri výbere sedačky a kobercov sa vyvarujte použitia  bledých  farieb na ktorých vynikne každá smietka. Prípadne zvoľte aspoň vysoko odolný poťah, ktorý v teste Martindale dosiahol aspoň 70 tisíc otáčok. Oceníte povrchovú úpravu vlákna Easy Clean, vďaka ktorému sedačku či koberec ľahko vyčistíte.

V ponuke Phase nájdete viac druhov látok s povrchovou úpravou Easy Clean, odporúčame hlavne belgické kvalitné poťahy z kategórie Exclusive. Nájdete ich tu.  


Logistické know-how

Tvoria vašu budúcu obývačku zatiaľ len štyri holé steny, strop a podlaha? V takom prípade sa zrejme pýtate, odkiaľ začať. Urobte to tak, ako to robia profesionálni dizajnéri. Tí začnú takmer vždy sedačkou. Dôvod je logický. Ponuka poťahov na sedačky je síce pestrá, ale rozhodne nie neobmedzená. Ak najskôr zvolíte farbu sedačky, odtieň koberca či stien doladíte oveľa ľahšie, pretože výber je širší (v prípade náterov na steny takmer neobmedzený).


Vieme, na obrazovke vyzerá farba častokrát diametrálne inak, ako v skutočnosti. Skutočný poťah si preto odporúčame obzrieť naživo. Najmä vtedy, ak potrebujete obývačku len vynoviť a čiastočne ju máte zariadenú. Má to ale háčik. V obchode s nábytkom nezistíte, či vám bude sedačka ladiť s podlahou či stenami. Ak si vyberáte sedačku Phase, riešenie je jednoduché. Vyberte si na internete jeden až štyri poťahy, ktoré vás najviac zaujali a my vám pošleme vzorkovník zdarma.


Máte už svojich farebných favoritov? Potom ich už stačí len zladiť s ostatným zariadením obývačky.

Sivá sedačka  

Model LAMIA


Takáto voľba patrí k tým najrozšírenejším. Dodávame, že je aj rozumná, pretože sivej farby sa tak skoro nepresýtite. Sivá vám pri zariadení interiéru dodá slobodu. Znamená to, že existuje v množstve odtieňov, ktoré sú navyše ľahko kombinovateľné s inými farbami. Nehrozí, že bude vaša obývačka nudná. Práve naopak, ak ju doťuknete farebnými akcentmi, bude pôsobiť sofistikovane a moderne. Strohosť šedej zjemníte odtieňmi dreva, prípadne svetlými béžovými odtieňmi, ktoré môžete využiť pri stolíku, koberci alebo závesoch.


Modrá sedačka

Model MILANO


Pôsobí originálne a upokojujúco, čo poviete? Na stenu vyberte svetlé odtiene. Sedačka pri nich krásne vynikne a nebude pôsobiť chladne. K modrej sa skvele hodí sivá, hnedá, no vieme si predstaviť aj žltú, purpurovú či špinavo bielu.


Žltá sedačka

Model LYON


Takáto sedačka dokáže miestnosť krásne presvetliť a nabiť energiou. Na steny už nevoľte žltú ani oranžovú, interiér by mohol pôsobiť únavne. Vhodné sú biele, béžové, ale aj sivé doplnkové farby.

Béžová alebo hnedá sedačka

Model TAORMINA


Pre tento farebný odtieň platí to isté, ako pre šedú farbu. Odtiene sú ľahko kombinovateľné, vizuálne nás nebudú rušiť. Interiér v béžových odtieňoch bude pôsobiť vzdušne a svetlo. Ak chcete, aby sedačka vynikla, zvoľte bielu (nie béžovú) stenu. Sedačku doplňte dreveným, ale pokojne aj sivým, bielym alebo aj čiernym stolíkom. Pri výbere koberca a menších textílií sa môžete pokojne aj vyblázniť. K béžovej sa hodí hnedá, čierna, sivá, biela, zelená, žltá, oranžová, ale napríklad aj tyrkysová.


Zelená sedačka

Model MATERA


Zelenou farbou sme obklopení počas celej evolúcie. Aj preto vraj pôsobí upokojujúco a regeneračne. Zelenú nádherne dopĺňajú drevené materiály a bytové rastlinstvo, takže sa v obývačke môžeme cítiť ako v haciende na okraji lesa. Koberec odporúčame béžový, sivý, ale pokojne aj atramentovo modrý.


Biela sedačka

Model MODENA


Takáto sedačka je naozaj elegantná. Pri bledom pozadí priestor krásne zväčší, pri tmavšej stene zasa vynikne jej krása. Aby vaša obývačka nepôsobila sterilne, doplňte ju drevom a inými farbami. Sivé vankúše sú stávkou na istotu, zelené a oranžové zasa dodajú energiu a veselosť. Povedzme si ale priamo - ak máte malé deti či domáce zvieratá, biela sedačka vám bude robiť viac starostí, ako radosti.