ČASŤ 2 - VIRTUÁLNY TALIANSKY ROAD-TRIP PODĽA PHASE.

Pripravte sa, konečne vyrážame na slnečný juh! V druhej časti nášho cestovného itinerára navštívime čarovnú Perugiu, rušný Neapol a bohémske Positano.  

Rozprávková PERUGIA

Presne uprostred talianskej „čižmy“ – medzi Florenciou a Rímom – leží Perugia. Ak chcete, po slovensky Perudža. Vyzerá ako z rozprávky – kopec, na ňom starodávne mestečko, dookola šíra zelená krajina. Na rozdiel od Modeny, ktorú sme navštívili v predchádzajúcom blogu, Perugia nefandí automobilistom. Prejavuje sa to tak, že sa s autom nedostanete do centra. Nevadí, aspoň to bude zážitok. Auto treba zaparkovať v dolnej časti mesta, odkiaľ sa odveziete pozemnou lanovkou. 

V historickom hornom meste na vás čakajú čarovné námestíčka, kostoly, krivolaké uličky a najmä dychberúce výhľady do krajiny. Tie najlepšie sú zo záhrad Giardini Carducci, ale aj z najvyššie položeného námestia Piazza Biordo Michelotti. 

Nevynechajte ani hlavné námestie Piazza IV Novembre s radnicou, gotickou katedrálou a fontánou Maggiore, ktorú vytesali Nicola a Giovanní Pisanovci. 

A nezabudnite ani na to, že z Perugie pochádza najlepšia talianska čokoláda. Kto tu neochutná pralinky tamojšej značky Perugina, ten akoby v Perugii ani nebol. 

Samozrejme, sladké chvíle si môžete vychutnať aj doma.  Napríklad na sedačke PERUGIA, ktorá je ako stvorená na oddych.


Bublajúci NEAPOL

Na Neapol si treba chvíľu zvykať, pretože je divoký, rušný a tak trochu ufúľaný. Buble to tam podobne, ako v útrobách neďalekého Vezuvu. Odporúčame začať bežnými turistickými lokalitami, akými je napríklad Piazza del Plebiscito či Castel Nuovo. 

Nadhľad získate v Castel San´t Elmo, kam sa môžete odviezť lanovkou. Ak si trúfate na Neapol ako z románov Eleny Ferrante, vyberte sa do menej turistickej, ale o to autentickejšej štvrte Quartieri Spagnoli. 

Neapol je taký intenzívny, že po jednom-dvoch dňoch si od neho budete chcieť oddýchnuť. Hlavu si vyvetráte počas výstupu na Vezuv, v Pompejách alebo na výlete loďou na neďaleké Capri. 

Zhrnuté a podčiarknuté – Neapol a jeho okolie má veľa polôh. Podobne ako sedačka NEAPOL, ktorá sa dá usporiadať do rôznych tvarov, ale aj premeniť na pohodlné lôžko. 

Bohémske POSITANO

Zhruba 75 minút cesty od ukričaného Neapola nájdete miesto, ktoré vyzerá ako zasľúbená krajina z fantasy filmu. Positano je také omamné, že vám stačia jeho fotky, aby ste sa do neho zaľúbili. Tyrkysové more, dramaticky zelené kopce Monti Lattari a do toho hromada terakotových a žltých domčekov, prilepených na skale. 

Positano je vyhľadávaným cieľom dovolenkárov už od začiatku dvadsiateho storočia, keď ho objavili bohémi, umelci a intelektuáli z celého sveta. John Steinbeck, Pablo Picasso a Liz Taylor sú iba niekoľkými z množstva celebrít, ktoré sa stali dobrovoľnými väzňami pobrežia Amalfi. Muselo to tu vyzerať ako z filmu Woodyho Allena, čo poviete? Výborné je, že Positano si svoje čaro zachovalo dodnes. V mestečku nájdete aj historické pamiatky a múzeá, no hlavným lákadlom je jeho atmosféra. V strmých uličkách naďabíte na množstvo maličkých galérií, barov a butikov, v ktorých si nakúpite boho sandále či šaty. A potom si doprajte oddych na centrálnej pláži Spiaggia Grande, alebo na trochu pokojnejšej Spiaggia di Fornillo. Ak máte chuť objavovať, vodné taxi vás odvezie na niektorú z miniplážičiek, ktoré sú dostupné iba z mora. Náš tajný tip je záliv pri pevnosti Torre di Clavel, ale pssst! 

A prečo sme našu sedačku POSITANO nazvali práve podľa tohoto čarovného mesta? Pretože je dokonalým spojením štýlu a uvoľnenej ležérnosti. Podobne ako Positano a celé Amalfi.