Zariaďte si obývačku v štýle slnečného Provensalska

Nemusíte jazdiť k moru, aby ste dizajn charakteristický pre južnú časť Francúzska preniesli aj do vášho bytu či domu. Stačí, aby sa vo vašom interiéri objavili výrazné provensalské farby.

Slnko, azúrové more, omamne voňajúce levanduľa to všetko je neodmysliteľne späté s krajom na juhu Francúzska s Provensalskom. Všetky tieto atribúty sa odrážajú aj v interiéroch provensalských domov a bytov. Miestny interiérový dizajn sa stal natoľko silným, že sa rozšíril aj mimo Provensalska na francúzsky vidiek. Dnes sa už teší veľkej obľube po celom svete. Tak trochu rustikálny, ale napriek tomu veľmi jemný a hravý štýl je vhodný pre romantikov a pre tých, ktorí chcú žiť v úzkom vzťahu s prírodou.

011Aj u nás je provensalský dizajn obľúbený. Na oko zastaraný svetlý nábytok či doplnky s dekorom levandule si môžeme kúpiť aj v tuzemských obchodíkoch. Provensalsko však nie je len biela a levanduľová modrá, ako nám to niekedy prezentujú práve tieto predajne. Originálny provensalský štýl sa vyznačuje oveľa väčšou a prekvapivo veľmi výraznou škálou farieb. Preto, ak si interiér chcete zariadiť v štýle Provensálska, ale nemáte práve poruke originálne provensalské látky, skúste zvoliť vhodné farebné doplnky a južné Francúzsko tak prenesiete aj k vám domov.

Okrová farba zeme

Provensalsko je charakteristické veľmi svetlou pôdou. Všetky možné odtiene miestnej zeme môžeme vidieť predovšetkým v dedinke Roussillon, v blízkosti ktorej sa nachádza bývalé nálezisko okra, ktorý sa používal ako farbivo.

022Oblasť okolo Roussillonu je známa ako bývalé nálezisko okra. Íl tu má charakteristické sfarbenie, ktorým sa môžete inšpirovať aj u vás doma. Zdroj: Bigstockphoto.com

Farebný íl, ktorý sa tu ťažil, má nespočetnú škálu farieb od jemne žltého tónu po temne červenú až fialovú farbu. Tieto odtiene sa intenzívne odrážajú aj v miestnom interiéri a exteriéri. Preto ani vy nič nepokazíte tým, keď si domov zaobstaráte svetlý nábytok, nielen biely, ale aj v rôznych odtieňoch béžovej, okrovej či v dekore svetlého dreva. Do interiéru môžete Roussillon vniesť aj pomocou vankúšikov, prikrývok a iných drobných doplnkov.

 

033044055Aj v našom e-shope nájdete rad doplnkov, ktoré pripomínajú provensalskú pôdu a príjemne zosvetlia váš obývací priestor. Zdroj: Eshop.sedackyphase.sk

Žltá farba slnka

Odtiene bielej, béžová a okrová sú základom provensalského štýlu. Veľmi dominantnou farbou, na ktorú sa však často zabúda, je aj sýtožltá. Práve ona prináša do interiéru slnko. Žltá sa objavuje predovšetkým na typických provensalských textíliách, ale napríklad aj  na stenách.

066Klasické provensalské textílie sú farebné, hravé, a napriek tomu elegantné. Žltá často dominuje. Zdroj: Bigstockphoto.com

Farba slnka býva na originálnych látkach doplnená len drobnými kvetinovými vzormi.

Provensalský textil si môžete objednať aj cez internet, ale niekedy stačí zvoliť zaujímavé žlté doplnky. Inšpirovať sa môžete aj na našom e-shope.

077088Zaujímavé žlté doplnky evokujúce farbu slnka nájdete aj na našom e-shope. Zdroj: Eshop.sedackyphase.sk

Modrá farba mora a levandule

Cote d`Azur, teda Azúrové pobrežie alebo Francúzska riviéra, je jednou z veľmi dôležitých oblastí Provensalska. Tiahne sa od mesta Cassis v blízkosti Marseille až po talianske hranice.

More tu má farbu od tmavomodrej cez tyrkysovú po jemne azúrovú. Svetlé odtiene sa objavujú v provensalskom interiéri nielen na doplnkoch, ale aj vo väčších plochách na nábytku. Tmavomodré či fialové odtiene prítomné predovšetkým na textilných doplnkoch pripomínajú aj kvety levandule, toľko charakteristické pre južné Francúzsko.

09910

 

Môžete sa hrať nielen s doplnkami, ale aj s farbou nábytku. Dojem mora môžete u vás doma  vzbudiť aj vďaka poťahu na vašej sedačke, rovnako ako na našej sedacej súprave Boston. Zdroj: Sedackyphase.sk

Zelená farba olivovníkov a byliniek

Tamojšiu flóru však nepredstavujú iba levandule. Typické sú aj olivovníky, ktorých vzor sa tiež často objavuje na najrôznejších interiérových doplnkoch.

111

 

Levandule a olivovníky k Provensalsku patria a objavujú sa aj v interiéri. Zdroj: Bigstockphoto.com

Vy môžete zelenú do interiéru jednoducho vniesť nielen drobnými doplnkami, ale aj živými rastlinami, ktoré sa v Provensalsku tiež hojne vyskytujú. Na miestnych stráňach nájdete aj rozmarín, tymián či bazalku, ktorých zmes tvorí kuchárom dobre známe provensalské korenie. Nielenže vám prinesú autentický estetický zážitok, ale aj neodolateľnú vôňu a gurmánsky pôžitok.

1213Farba olivovníkov sa môže objaviť vo vašom interiéri nielen na vankúšikoch, ale napríklad aj ako atraktívny poťah sedačky, ako môžete vidieť na našej sedačke Paris. Zdroj: Eshop.sedackyphase.sk

Mgr. Katarína Beňadiková
Mgr. Katarína Beňadiková Riaditeľ divízie marketingu, obchodu a logistiky, marketing manager

„Teší ma, keď spoločne s mojim tímom posúvame hranice a formujeme tvár spoločnosti Phase. Od kedy vo firme vytváram a nastavujem marketingové stratégie, je pre mňa radosť vstávať do práce :)”

Miluje jazdu na koni

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti