V hlavnej úlohe kreslo

Príspevkov o sedačkách ste sa už u nás čo-to načítali. Teraz je čas na chvíľu uvoľniť trón nemenej podstatným členom rodiny sedacieho nábytku. Dámy a páni – kreslá!

Kreslo vtedy a dnes

Kreslá neboli vždy bežnou súčasťou ľudských príbytkov tak, ako je tomu dnes. Naopak, vlastniť kreslo znamenalo vysoký spoločenský status a postavenie. Na kreslách sedávali najmä panovníci, šľachtici a cirkevní hodnostári. U nás sa tento význam pre slovo “kreslo” síce zachoval, no už iba v politickom kontexte. Preto aj dnes platí, že čím viac kresiel získa politická strana vo voľbách, tým silnejšie bude jej postavenie.

V minulosti boli najrozšírenejšími kusmi sedacieho nábytku tzv. truhla, lavica a stolček. Ich výroba nebola v porovnaní s výrobou kresla náročná, nevyžadovali ani čalúnenie. Najjednoduchším z nich bol stolček – tri drevené nohy pripevnené k drevenému sedáku. O niečo “pohodlnejšia” bola truhla, ktorá síce stále neposkytovala chrbtovú oporu, no obsahovala úložný priestor. Lavica sa na sedenie používa doteraz, hoci aj jej dizajn a prevedenie sa v priebehu vekov menili. Kreslo sa stalo bežnou súčasťou domovov až v 16. storočí.

 

01 02

stolček (www.wikipedia.org)

truhlica na sedenie (zdroj: www.holandsky-nabytok.sk)

 

Druhy kresiel

Dnes je pojem “kreslo” veľmi široký. Bežne sa nim označuje akékoľvek miesto na sedenie pre jedného človeka s opierkou chrbta a lakťovými opierkami.

 

  • Kreslo-stolička

Tento typ kresla je asi najjednoduchší na trhu. Disponuje síce pevným a pohodlným sedákom a opierkami, no nie je určené na dlhšie sedenie. Najväčšie využitie nájde v kuchyni či jedálni pri prestretom stole. Nájdete ich tiež v nejednej kaviarni či reštaurácii.

Stolička TOP a RICH

top1 rich11

  • Kreslo na čítanie

Pohodlný posed, mäkké čalúnenie, veľa miesta pre celé telo. To je charakteristika kresla na čítanie, ktoré dnes nájdete v obývačkách či pracovniach množstva ľudí. Niet nad to schúliť sa do komfortnej polohy, pohodlne sa oprieť a nechať knihu hrať sa s našou fantáziou. Vedľa kresla na čítanie zvykne byť postavený zdroj svetla a príručný stolík, na ktorý si odložíte kávu či čaj.

derby 02

kreslo FORLI

 

  • Kreslo k televízií

S nástupom televízie v minulom storočí stúpli aj nároky na komfort pri jej sledovaní. Ku kreslu určenému na pozeranie televízie je užitočné prisunúť aj taburetku či iný kus nábytku, na ktorý si budete môcť vyložiť nohy a naplno relaxovať. Po ruke je užitočné mať stolík alebo miesto na ovládač.

pesaro

kreslo PESARO

 

  • Univerzálne kreslo

Univerzálnym kreslom sa môže stať prakticky každé kreslo. Využívajte ho na relax, na čítanie, pozeranie televízie. Dokonca môže plniť aj úlohu odkladacieho miesta – len pozor, aby sa po váhou odloženého oblečenia úplne nestratilo 🙂 Kreslo môže slúžiť aj ako dekorácia. Stačí ho správne naaranžovať do priestoru, farebne zladiť so zvyškom izby a stane sa predmetom záujmu každej návštevy.

 

  • Masážne/relaxačné kreslo

Fanúšikom TV seriálu Priatelia toto kreslo predstavovať nemusíme. Obľúbené oddychové miesto Joeyho a Chandlera spopularizovali najmä tieto dve ikonické postavy. Dnešné masážne kreslá ponúkajú okrem možnosti polohovania hlavových opierok, područiek či podpier chodidiel aj slušný počet masážnych programov.

03 zdroj: www.mirror.co.uk

  • Hojdacie kreslo

Pre niekoho je najlepšou formou relaxu pohupovanie sa v rytme myšlienok. To je viac než možné v hojdacom kresle. Využívanie hojdacieho kresla má vraj upokojujúci účinok, pretože pripomína pohyby, ktoré sme robili ešte v maminom bruchu. No pri výbere vhodného hojdacieho kresla venujte pozornosť tomu, či má dostatočne dlhé zadné oblúky a bezpečnostnú zarážku na prevenciu prevráteniu.

 

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti