Aké obývačkové trendy momentálne vládnu svetu?

Ak si budete v blízkej dobe zariaďovať nové bývanie alebo vás len zaujímajú aktuálne trendy, čítajte ďalej! Pozreli sme sa na zúbok štýlom, ktoré sa „nosia“ a stále budú nosiť v nadchádzajúcom období.

Rok 2016 je pokračovaním nastolených trendov v predchádzajúcich obdobiach. Na svoje si prídu najmä milovníci čistých línií, jednoduchosti, rafinovanosti, ale aj dravosti tzv. nahého industriálneho urban štýlu. Je len na vás, či si budete štylizovať do vybraného trendu celú domácnosti, určité miestnosti alebo stavíte len na doplnky.

V obývačke býva centrom pozornosti sedacia súprava. V ponuke našich sedačiek Phase nájdete jedinečné kúsky, ktoré je možné štylizovať do akéhokoľvek trendu – hrať sa môžete s výberom poťahovej látky a jej farby, no výrazové môže byť aj rozmiestnenie jednotlivých sektorov sedačky. Ktorý štýl si vyberiete?

Škandinávsky štýl

bigstock-Modern-White-Interior-Design--66230551

Čisté línie a jednoduché farebné kombinácie – to je škandinávsky štýl. Zdroj: Bigstockphoto

 

Tento štýl je nadčasový a stále populárny. Spája sa v ňom čistota línií, jednoduché a striedme farebné kombinácie a takmer nekonečné možnosti kombinovania. Škandinávsky štýl kopíruje efektívnosť bývania v krajinách severnej Európy, kde sú v určitých obdobiach dni veľmi krátke. Podstatné je miestnosti presvetliť a dodať im vzdušnosť. Dominantnou farbou je biela, ktorá sa kombinuje s ďalšími neutrálnymi farbami ako sivá, béžová, tmavomodrá alebo vínová.

Ku škandinávskemu štýlu bytostne patrí aj drevo. Keď chcete k tomuto trendu vybrať sedačku, vyberte si takú, ktorá má jednoduchý, ale zároveň efektný dizajn (napr. LAMIA alebo PARIS). Jej farby by mali byť striedme – skvelou voľbou je biela, béžová alebo aj jemná pastelová žltá v kombinácii s drevenými nožičkami.
Pokiaľ chcete miestnosti v škandinávskom štýle dodať sviežosť, vybláznite sa na doplnkoch. Perfektné sú napríklad geometrické tvary na vankúšoch, lampách, tapetách alebo obrazoch. Abstraktný dizajn je to, čo v takomto prípade potrebujete.

11

LAMIA v jemnej farbe je skvelou voľbou, ak hľadáte ideálnu sedačku v škandinávskom štýle. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Industriálny štýl

bigstock--134735780

Industriálny štýl môže byť striedmy, ale aj avantgardný. Zdroj: Bigstockphoto

 

Industriálny štýl už dlhšiu dobu zažíva boom najmä u mladšej generácie. Dal by sa definovať aj ako zotieranie hranice medzi odpadom a pokladom, pričom odkrýva krásu bežných vecí. V tomto štýle ide totiž o to, aby sa docielila harmónia medzi novým (moderným) a starým (s novým nádychom). Industriálny štýl je dravý a surový a zároveň veľmi umelecký. Typické sú preň odhalené tehlové alebo betónové steny a železné potrubia, ktoré na prvý pohľad pôsobia zanedbane.

Farebné kombinácie sú striedme – nič nepokazíte metalickými farbami, ktoré skombinujete so surovým drevom alebo patinou. Do tohto štýlu sa hodí nábytok, ktorý si vyrobíte sami napríklad z paliet. Do obývačky zvoľte sedaciu súpravu v tmavej a rafinovanej farbe. Ideálna je vínovočervená, tmavohnedá, námornícka modrá alebo čierna. Perfektne sa sem hodí kožený poťah skombinovaný s kovovými nožičkami, napríklad v dizajne MODENA alebo PERUGIA.

Aj keď na prvý pohľad môže domácnosť v tomto štýle vyzerať neohrabane, všetko v nej má svoje premyslené miesto. Doplnkami môžu byť napríklad kovové lampy a vankúše v zaujímavom dizajne so slávnymi umeleckými dielami. Tipom pre vás môže byť napríklad aj tzv. kriedová stena, ktorá sa dá čímkoľvek popísať a neskôr jednoducho zotrieť.

22

PERUGIA v odvážnej červenej je priam stvorená pre industriálny štýl. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Vintage štýl

bigstock-Designer-Armchair-In-Luxury-In-81484319

Romantické duše a milovníci vidieckeho štýlu sa nájdu v obľúbenom vintage štýle. Zdroj: Bigstockphoto

 

Vintage štýl je „na scéne“ už veľmi dlhú dobu a stále si drží svoje pevné miesto. Je ideálny pre romantické duše, ktoré chcú do svojej domácnosti vniesť nádych napríklad Provensalska alebo Toskánska. Aj keď to môže znieť absurdne, ale má čosi spoločné aj s industriálnym štýlom – dôraz na kombinovanie starých vecí s novými. No kým v industriále sa medzi starým nábytkom hľadajú skôr kovové kúsky evokojuce priemysel, vintage si pýta niečo tradičnejšie, nežnejšie a prírodnejšie – pripomínajúce viktoriánsku éru.

Typické sú napríklad staré ozdobné vtáčie klietky, lampy s tienidlami, sviečky, keramika a čipka. Inšpiráciu tiež môžete hľadať v slovenských ľudových motívoch – napríklad v čičmianskej výšivke a vzoroch. Dávajte si však pozor, aby ste to s romantikou neprehnali. Nekupujte zbytočné doplnky, ktoré vám budú zapadať prachom. Radšej zvoľte pár ústredných motívov.
Sedačka by mala byť v ideálnom prípade biela, no nič nepokazíte ani svetlou béžovou, svetlomodrou alebo jemnou ružovou. Pre tento štýl sa perfektne hodí sedačka MONTREAL alebo LYON.

33Sedačka MONTREAL v jemnej zelenej zapadne do vintage štýlu. Zdroj: sedackyphase.sk
Nech už sa necháte inšpirovať akýmkoľvek štýlom, je dôležité, aby váš interiér vystihoval vašu osobnosť. Pri dekorovaní sa riaďte heslom „všetko s mierou“. Nech je vaša obývačka miestom, kde sa budete cítiť dobre vy aj vaši hostia.

Monika Jančová
Monika Jančová Asistentka majiteľa a marketingu

“Moja pozícia si vyžaduje absolútnu flexibilitu a dôslednosť , čo je pre mňa hnacím motorom. Som rada, že toto všetko môžem plne využiť v tejto spoločnosti.”

Má rada veľa koní pod kapotou

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti