Predĺžte život Vašej sedačky

Sedaciu súpravu určite nekupujete len “na jednu sezónu,” ale chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie. Prinášame vám preto tipy, ako vyčistiť sedačku a ako sa o ňu starať, aby bola ešte dlho ozdobou vašej obývačky.

Prevencia na prvom mieste

Najefektívnejšou formou údržby sedačky je prevencia. V prvom rade musíte vybrať pre sedačku vhodné miesto. Medzi ňou a radiátorom by malo byť aspoň 20 cm voľného miesta, aby nedošlo k tepelnému poškodeniu čalúnenia. Sedací nábytok aj vašu podlahu ochránite jednoduchým aplikovaním ochranných nálepok na nohy sedačky. Pôsobením prirodzeného aj umelého svetla majú poťahy tendenciu blednúť a meniť tak svoju farbu. Ak je to preto možné, nenechávajte sedačku dlho vystavenú silným zdrojom svetla.

prostredie v miestnosti svetlo

Správne sedacie návyky

Veľmi dôležité je získanie správnych sedacích návykov. Kľúče, hodinky, šperky, ostré a horúce predmety môžu na poťahu zanechať len ťažko odstrániteľné stopy. Pozor tiež na škrabance a stopy od vašich domácich miláčikov. Môže sa to zdať ako malichernosť, ale pred sadnutím si na sedačku radšej skontrolujte, či nemáte na sebe riflové oblečenie. Tento materiál totiž veľmi rád zanecháva na čalúnení odolné škvrny, ktoré je náročné vyčistiť. Nepríjemné prekvapenie vám najmä na koženej sedačke môže pripraviť otlačený atrament z novín a časopisov položených na sedačke.

Zodpovedne by ste mali pristupovať aj k zvoleniu miesta na sedenie. Niektorí majitelia sedačiek obľubujú sedenie na hlavových či lakťových opierkach, ktoré však pre záťaž celého tela nie sú stavané. Ani tá najviac kvalitná sedacia súprava nemusí váhu sediaceho zniesť a vy tak riskujete jej zlomenie a ohrozenie vášho zdravia. Pravidelne by ste mali meniť aj miesto a spôsob sedenia, sedačka sa tak “vysedí” pomalšie. Vzniku presedených oblastí sa dá zabrániť aj natriasaním voľných vankúšov a vyhladením poťahu sedačky po každom použití.

pouzivanie a sedacie navykyskvrny od oblecenia

Starostlivosť o poťah

Pred prvým použitím sedačky je vhodné na poťah aplikovať impregnačnú vrstvu. Tá chráni čalúnenie pred nečistotami, odpudzuje vodu a iné tekutiny a poskytuje ochranu aj pred vyblednutím v dôsledku UV žiarenia. Impregnačný sprej odporúčame na celú sedačku aplikovať raz ročne, pretože sa časom a používaním zošúcha.

Pravidelnou starostlivosťou oddialite prirodzené starnutie sedačky. Najjednoduchšou formou čistenia sedačiek je vysávanie. Zbavíte tak poťah usadeného prachu, omrviniek a iných nečistôt. Odporúčame sedačku povysávať raz za týždeň, ideálne na nízkom výkone vysávača a za použitia špeciálneho nadstavca na čalúnenie. Dôsledkom nepravidelného vysávania sedačky je vznik žmolkov z nahromadenej špiny.

pravidelna udrzba zmolkatenie

Odstraňovanie škvŕn

Po správnom aplikovaní impregnačného prípravku by ste s odstraňovaním prípadných škvŕn nemali mať veľký problém. Na trhu sú dostupné omývateľné sedacie súpravy, pri ktorých vám na zbavenie sa nečistôt stačí častokrát obyčajná voda a biela handrička. Škvrny od fixky či pera tak dokážete odstrániť v priebehu niekoľkých minút. Jednoducho na nečistotu nalejte čistú vodu, ktorá farbu vysaje. V prípade potreby použite mydlovú vodu a škvrnu jemne vyšúchajte hubkou. Zafarbenú tekutinu následne odsajte servítkou a v prípade potreby postup opakujte.

No ako vyčistiť sedaciu súpravu, na ktorú ste rozliali ste víno, olej, kečup či kávu? Najskôr obrúskom odsajte prebytočnú tekutinu, potom na škvrnu aplikujte mydlovú vodu a vzniknutý fľak jemne odstráňte čistou savou handričkou. Postupujte vždy od okraja škvrny k jej stredu, aby ste ju ešte viac nerozšírili.

Dodržiavajte odporúčania výrobcu

Pri kúpe každej sedačky dostanete odporúčania, ako sa o ňu starať a čomu sa vyvarovať. Na čistenie používajte len čistiace prostriedky odporúčané výrobcom, v žiadnom prípade nie univerzálne čističe ani prostriedky s obsahom riedidla. Mohlo by tak dôjsť k nenávratnému poškodeniu poťahu vašej sedacej súpravy. Dodržiavaním tipov z článku a odporúčaní výrobcu bude pre vás čistenie sedacej súpravy hračkou a budete sa z nej tešiť ešte dlhé roky.

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti