Prečo sa oplatí investovať do koženej sedačky?

Prírodná koža je finančne náročným tovarom, no napriek tomu je v nábytkárskom priemysle stále žiadaná. Prečo sa kožené sedacie súpravy považujú za investíciu, ktorá sa skutočne oplatí?

010

Zaostrené na kožené sedačky.

Koža je materiál, ktorý sa používa od nepamäti. Je to nadčasová klasika, ktorá bude vždy moderná a ktorá pri správnej starostlivosti vekom získa na kráse. Má unikátne vlastnosti, ktoré sa doteraz nepodarilo napodobniť žiadnym syntetickým materiálom.

Sedačky potiahnuté prírodnou kožou sú podstatne drahšie ako tie s látkovým čalúnením. Je to na jednej strane spôsobené exkluzivitou a jedinečnosťou materiálu a na druhej tiež cenou práce, ktorou sú zhodnotené špecifické postupy spracovania surovej kože.

Kvalitu kože okrem rôznych typov spracovania určuje aj krajina, kde bol chovaný dobytok. Najkvalitnejšie kože pohádzajú zo Škandinávie, Nemecka a Talianska, kde je tradícia spracovávania koží na vysokej úrovni. Jej vlastnosti však podmieňuje aj chladné podnebie, zdravé podmienky pre zvieratá a tiež výberový chov plemien. Najčastejšie sa používa hovädzia koža, no zriedkavo tiež konská, byvolia či prasacia. Medzi koženými výrobkami sú okrem sedačiek mimoriadne obľúbené módne doplnky ako kabelky alebo opasky, kožené bundy alebo obuv.

Prečítajte si 5 dôvodov, prečo je kožená sedačka skvelou investíciou do bývania:

  1. Kvalita

Základný argument, ktorý hovorí jednoznačné „áno“ koženým sedačkám, je ten o ich kvalite. Moderné spôsoby spracovávania, obrusovania a farbenia z nich robia výrobky, ktoré sú odolné voči poškriabaniu, nechcenému zbrúseniu alebo prehnutiu.

Vďaka tomu sú kožené sedačky takmer nesmrteľné. Na rozdiel od textilných dokážu vydržať rovnako krásne desiatky rokov. Podmienkou je, samozrejme, správna starostlivosť, ktorá zahŕňa čistenie, impregnovanie, a tiež sedacie návyky obyvateľov domácnosti. Pri sedačkách totiž platí, že by mali byť využívané rovnomerne. Pokiaľ by ste na nich sedeli vždy rovnakým spôsobom a na tých istých miestach, ľahko by ste presedeli nielen výplň sedákov, ale tiež by sa mohla narušiť súdržnosť kože.

020

Fotografia od spokojného zákazníka, ktorý sa nebál výraznej červenej farby kože. sedackyphase.sk

 

  1. Komfort

Koža má ako prírodný materiál jedinečnú vlasnosť – dokáže prispôsobovať svoju teplotu okoliu. Rýchlo rozptyľuje teplo alebo chlad, vďaka čomu je sedenie na koženej sedačke príjemné za akéhokoľvek počasia.

Odporcovia koženého nábytku často argumentujú, že na koži sa v lete veľmi potia a lepia sa na poťah. Toto tvrdenie je pravdivé len spolovice – pokiaľ na nej sedíte v šortkách alebo krátkych šatách a nahou pokožkou sa dotýkate poťahu, skutočne sa budete potiť. To však platí rovnako pre kožené aj látkové sedačky. Kožené však majú tú výhodu, že pot z nich utriete jednoducho obyčajnou handričkou. Na sedačke z látkového poťahu sa budete potiť tak isto s tým rozdielom, že textília pot vstrebe do seba. To je z dlhodobého hľadiska ešte nepríjemnejšie.

 

  1. Dlhotrvácnosť

Zákazníci, ktorí si zvolia koženú sedaciu súpravu, sa vo väčšine prípadov rozhodnú pre rovnaký materiál aj v budúcnosti. Nielen kvôli stálosti farieb a ľahkej údržbe, ale najmä faktu, že takáto sedačka vydrží slúžiť dlhé roky. Vyššia investícia sa preto oplatí najmä preto, že nie je potrebné sedačku meniť tak často.

Koža je flexibilný materiál, ktorý zostáva silný aj v namáhaných miestach – švy a okraje. Časom sa prirodzene roztiahne, čo však nie je závadou – po rokoch tak sedačka, logicky, nebude vyzerať ako nová, ale zachová si prirodzený vzhľad, jedinečnosť a najmä nenapodobiteľnú vôňu.

 

  1. Vzhľad

Pri spracovávaní kože sa farbivo vpíja priamo do materiálu, čo znamená, že farba časom nebledne a zostáva rovnaká aj pri dlhoročnom využívaní. Pozor by ste si však mali dávať na priame slnečné žiarenie alebo ostré umelé svetlo z lámp, ktoré môže ovplyvniť farebnosť poťahu. Koženú sedačku preto neumiestňujte priamo k oknu, do ktorého svieti slnko väčšinu dňa a takisto k sedačke nedávajte bodové osvetlenie, ktoré by bolo na ňu priamo namierené.

Koža má v porovnaní so syntetikou obrovskú výhodu. Vďaka tomu, že pochádza zo zvierat, žiadny kus nie je identický. Prirodzené ryhy, jazvy, škrabance, žilky alebo záhyby sú znakom autentickosti a jedinečnosti materiálu. Vaša sedacia súprava tak bude jediná svojho druhu. Kožený nábytok navyše vyzerá luxusne, svojej domácnosti preto dodáte šmrnc a noblesu.

030

Naši zákazníci vedia, že kožená sedačka dodá punc luxusu každému interiéru. Zdroj: sedackyphase.sk

 

  1. Jednoduché čistenie

V domácnosti sa môže stať akákoľvek nehoda. V súvislosti so sedačkami je to väčšinou rozliatie tekutiny alebo zašpinenie od domácich miláčikov. Kožené sedačky sú v tomto k svojim majiteľom veľmi „ústretové“ – väčšinou stačí škvrny zotrieť vlhkou handričkou a utrieť dosucha. Dôležité je však zareagovať okamžite a nečistotu ihneď odstrániť. Obzvlášť to platí pri nápojoch a tekutinách ako červené víno alebo omáčka.

Opatrní by ste mali byť aj v rifľovom oblečení, ktoré najmä pri vysokých teplotách púšťa farbivo. Viac o čistení a udržiavaní si prečítajte v našom blogu O zásadách starostlivosti o koženú sedačku. Kvôli tomu, že sa na koži nezachytáva prach ani roztoče, je takáto sedacia súprava ideálna do domácnosti s alergikom.

Mgr. Katarína Beňadiková
Mgr. Katarína Beňadiková Riaditeľ divízie marketingu, obchodu a logistiky, marketing manager

„Teší ma, keď spoločne s mojim tímom posúvame hranice a formujeme tvár spoločnosti Phase. Od kedy vo firme vytváram a nastavujem marketingové stratégie, je pre mňa radosť vstávať do práce :)”

Miluje jazdu na koni

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti