Pohovka ako archetyp

ron-arad-big-soft
Oddávna sa predstava domova spája s teplom. Praobrazom domáceho zázemia sa stali ohnisko, kozub, pec. K dobrej peci patrí aj prípecok. Jáj, prípecok. Tam sa voľakedy hovelo v teple, pohodlí a aspoň trochu v súkromí. Odtiaľ sa azda vzala túžba preniesť mäkké ležanie a sedenie do ostatných častí domu. A tak niet divu, že nejednému z nás sa pri zmienke o „teple domova“ nevdojak v mysli vynorí pohovka.
Človek je zviera túžiace po pohodlí, čo rado leňoší, niekedy sa podelí o nadobudnuté teplo a komfort s jedincami rovnakého druhu. Čím dlhšie sa zdržiava v  sede, ľahu či poloľahu tým viac mu je proti vôli tvrdé a zle tvarované úložisko. Skrátka, ak našinec nie je obmedzovaný spoločenskými konvenciami, tak si potrebuje sadnúť, ľahnúť, vystrieť sa, usalašiť sa v primerane mäkkom a vhodne tvarovanom čalúnenom nábytkovom kúsku. Za posledné storočie sa nám klasický obraz domova síce stále spája s pocitom tepla sálajúceho z pece či kozuba, no predstava povestného domáceho tepla sa nenápadne pretvorila do obrazu prívetivého kresla alebo pohovky.

Čalúnený nábytok neodmysliteľne patrí rovnako do rustikálneho, romantického, glamour, škandinávskeho, avantgardného či puristického interiéru. Ten, nezávisle od toho či je ladený v mäkkých alebo hranatých formách, či sa zariadi viac techno materiálmi alebo textíliami kombinovanými s drevom, potrebuje pre svojich obyvateľov sedačku vo variácii najbližšej charakteru vybraného interiéru. Sedačka sa vo väčšine interiérov správa dominantne, pritom môže pôsobiť matersky, elegantne, infantilne, huncútsky, sošne alebo nonšalantne.

bubble-club-sofa1Keď v osemdesiatich rokoch 20. storočia prišiel dizajnér Ron Arad s rebelským návrhom vytvoriť sedací nábytok z ocele a polyuretánu vhodný do exteriéru a aj do obývačky, prisúdil svojmu prototypu tvary, ktoré vyvolávajú v ľuďoch pocit dobre známej pohovky presne takej, aká tu bola snáď odjakživa. Hoci nové kreslo malo byť protestom proti masovej výrobe čalúneného nábytku poplatnému vkusu väčšiny, The Big Easy armchair potvrdilo akým silným praobrazom, archetypom sú kontúry nábytku zasiateho v našom podvedomí už predchádzajúcimi generáciami. Stačí pohľad na obrysy alebo len  škicu priateľsky tvarovanej pohovky a myseľ nám hlási pocit bezpečia, domova. Podobný kúsok z polyuretánu, pohovku Bubble Club sofa, vyviedol aj svetoznámy návrhár Philippe Starck pre značku Kartell.
Pohovky v príťažlivých farebných odtieňoch lákajú k sadnutiu v záhradách, na terasách, vonkajších sedeniach. Neskúsený jedinec však narazí svojím pozadím na tvrdý odliatok, ktorý má odolať vetru, dažďu. Oba nábytkové kusy vyťažili z našej dôvery v známu sošnosť tradičnej pohovky. Kto si sadá či líha do čalúnených sedačiek Phase, ten na rozdiel od spomínaných modelov zažije len milé prekvapenie: prívetivý vzhľad nie je len prísľubom. V sedačke Phase sa možno uhniezdiť na dlhé hodiny a znovu sa tešiť na jej pohodlie.

 

Deti nám nám nakreslili ich predstavu o sedačke

Sedačka Katka peťko Matúško - hlavne aby bola fialova Lucka Csilla ADAM

Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0

Prečo je u nás nákup tou správnou voľbou?

Na vašej spokojnosti nám veľmi záleží! Neustále pracujeme na tom, aby sme Vám poskytli tie najodbornejšie informácie a služby. Presvedčte sa, že sedačka Phase je pre Vás tou správnou voľbou...

Prečo je u nás nákup tou správnou voľbou?
Ing. Petronela Jesenáková
Ing. Petronela Jesenáková

Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?

Farba roka 2017, ktorú každoročne vyhlasuje Pantone – medzinárodne uznávaný inštitút farieb, je už istý čas známa...

Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?
Natália Pechová
Natália Pechová