Otoman, diván, ležadlo…? Sedací nábytok ako ho nepoznáte.

Zariaďujete alebo prerábate obývaciu miestnosť a premýšľate nad vhodnou sedačkou? Väčšina našich zákazníkov volí klasickú rohovú súpravu alebo osvedčenú kombináciu sedačiek 3+2+1. Obývací priestor sa však dá jednoducho doplniť aj iným sedacím nábytkom. Taburetku asi poznáte, ale čo napríklad otoman, leňošku alebo diván – dokázali by ste ich rozlíšiť? A viete, ktorý z nich je pre vás ten najlepší? Pokúsime sa vám v tom urobiť jasno.

Otoman – pre dokonalý relax

Uvelebíte sa radi pri dobrom filme alebo si dopraje popoludňajší spánok? Otoman je pre vás ako stvorený.

Názov získal vďaka svojmu pôvodu z Otomanskej ríše. Samostatne stojaci sedací nábytok bez operadiel, mierne vyvýšený v mieste pod hlavou sa dostal do Európy v 18. storočí. Prvá zmienka o ňom sa objavila už v roku 1729 vo Francúzsku.
Odvtedy otoman prešiel mnohými zmenami a dnes ho môžeme najčastejšie vidieť ako súčasť rohovej sedačky, kde dokonca býva doplnený o opierku rúk (dobrým príkladom je náš model Cannes s otomanom).

01

Výhodou „sedačkových“ otomanov býva pre návštevy neviditeľný, ale pre vás dobre prístupný úložný priestor.

 

Diván – sedenie s nádychom Orientu

Chcete doplniť váš obývací priestor niečím naozaj originálnym a romantickým? Kúpte si diván. Do Európy sa rovnako ako otoman dostal začiatkom 18. storočia zo Stredného východu.

Rozšírený bol predovšetkým v Otomanskej ríši, kde sa najviac využíval v administratívnych budovách. Vďaka tomu získal aj svoje meno – tamojšie úradné miestnosti sa nazývali „diván“. Najväčšieho rozmachu v Európe sa divánu dostalo v prvej polovici 19. storočia, v období romantizmu.

Išlo o dlhú nízku pohovku s jedným matracom, ktorá mala namiesto opierok hlavy vankúše. Postupne získala novú podobu krátkeho sedacieho nábytku, ktorý mal opierku hlavy iba na jednej strane. Dnes už divány v interiéroch nemajú veľké uplatnenie, nahradili ich „klasické“ sedačky. Ale aj tak môžu byť vhodnou voľbou napríklad do väčšej chodby alebo pracovne. Stále častejšie ich do interiéru volia majitelia kaviarní alebo orientálne ladených podnikov.

Leňoška – bezpečné miesto pre jedného

Kto by nepoznal dlhé, pohodlné, ergonomicky tvarované ležadlá, ktoré sa často objavujú vo filmoch v ordináciách psychológov. Aj vám vždy napadne, že by ste si naň najradšej hneď ľahli? Môžete, leňoška je určená všetkým, ktorí chcú byť sami nielen so svojimi myšlienkami.

 

Hudbu, relax, dobrú knihu, to všetko si v kresle naplno užijete. A verte tomu, že keď ju umiestnite do obývačky, oslní každú návštevu.

Poskytuje pohodlie pre jednu osobu, čo využívali napríklad panovníci už v staroveku. Odvtedy sa veľa zmenila, ale jej podstata zostala rovnaká. Ergonomický tvar leňošky zabezpečuje oporu a pohodlie nielen pre hlavu, ale aj pre chrbát, panvu a nohy. Vďaka tomu z nej vstanete dokonale oddýchnutí.

02

Taburetka – multifunkčný nábytok

Skladná a praktická, presne taká je taburetka. Funkcií v obývačke môže mať hneď niekoľko. Poslúži ako podložka pre unavené nohy, ale aj ako príležitostné sedenie pre nečakanú návštevu. Taburetka je vhodná aj ako sedací nábytok do menších priestorov, využiť sa totiž dá ako konferenčný stolík.

Potrebujete rýchlo upratať a neviete, kam odložiť časopisy, okuliare a iné drobnosti každodennej potreby, ktoré nemajú svoje stále miesto? Obľúbite si taburetku s úložným priestorom a už si nikdy nebudete musieť klásť otázku: „Kam s tým?“

 

Pohovka – posteľ aj sedačka v jednom

Chýba vám občasné sedenie a posteľ pre návštevy? Pohovka vyrieši váš problém. Ide o praktický sedací nábytok, väčšinou určený pre dve osoby, ktorý má často namiesto opierok vankúše. Ľudia túžia predovšetkým po rozkladacej verzii pohovky, ktorá rieši ich problém so spacím miestom pre návštevy.

03 05

Pohovky sú vhodné predovšetkým do detských a študentských izieb či pracovní. Na to, aby boli ústredným sedacím nábytkom celej rodiny, však stavané nie sú.

Váš PHASE tím

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti