Nielen sedačka potrebuje vašu starostlivosť

O skrinky v obývačke sa treba starať rovnako šetrne ako o sedaciu súpravu. Na drevo treba ísť opatrne a bez zbytočne veľkého množstva vody. Úspech spočíva aj vo voskovaní.

Kreslá či gauče nie sú jedinou súčasťou slovenských obývačiek. Neodmysliteľne do nich patrí aj drevený nábytok. Drevo skrátka vytvára pocit domova. Aj na naše sedačky Phase si zákazníci s obľubou objednávajú nohy z masívu.

Tento nezameniteľný prírodný materiál radi využívame nielen ako základ konštrukcií sedačiek, ale aj ako podstatnú a viditeľnú časť našich jedálenských stoličiek či kresiel. No rovnako ako je to v prípade čalúneného sedacieho nábytku, nech už je kožený alebo látkový, aj o výrobky z dreva sa musíme pravidelne starať.

Ako sa starať o sedačky ste si na našom blogu už mohli prečítať v článkoch Zásady správnej starostlivosti o koženú sedačku a Vyzbrojte sa proti škvrnám na látkovej sedačke.

01

Nielen čalúnený, ale aj drevený nábytok si vyžaduje našu starostlivosť. Na pravidelné udržiavanie úplne postačí jemná handrička. Zdroj: bigstockphoto.com

 

S čistením začínajte odhora

Prach sa usádza skoro všade, a preto je potrebné drevený nábytok pravidelne čistiť prachovkou alebo jemnou handričkou. Takáto pomôcka po sebe nesmie zanechávať žiadne vlákna a prach by na nej mal zostávať, aby sa zbytočne nerozvíril.

02

Drevo je v našich domácnostiach všadeprítomné, vytvára pocit domova. Príjemne pôsobí aj v detaile, tak ako drevené nohy na sedačke Bologna. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Pokiaľ chcete zvoliť najefektívnejší spôsob utierania prachu, najjednoduchšie je začať na vrchných policiach a postupovať smerom nadol. Ak by ste začali dole, prach z horných miest nábytku by mohol zaniesť už vyčistené spodné časti.

Na odstránenie prípadných nečistôt stačí aj jemne navlhčená handrička. Po nej však musíte miesto dokonale utrieť do sucha. Voda by mohla drevenému nábytku ublížiť. Zvlášť na lakovanom povrchu by mohli vzniknúť svetlé škvrny.

 

Univerzálne spreje môžu nábytok aj poškodiť

Reklamné spoty v televízii vám ponúkajú spreje a iné prípravky na nábytok, ktorých cieľom je zbaviť vás prachu aj na niekoľko týždňov alebo poskytnúť nábytku taký lesk, že vám bude udierať do očí. Ponuky môžu byť lákavé. No skôr než si nejaký prípravok kúpite, dobre si premyslite, či ho naozaj potrebujete.

03

Čalúnený nábytok v kombinácii s drevom vyzerá naozaj krásne, a preto aj vo Phase drevo používame veľmi radi. Napríklad našu čalúnenú stoličku Top môžete mať s drevenými opierkami, ale aj o tie sa treba správne starať. Zdroj: sedackyphase.sk

Internetový magazín Better Homes and Gardens rozoberá najrôznejšie spôsoby čistenia a uvádza, že tieto prípravky, predovšetkým univerzálne, poskytujú len čiastočnú ochranu a v konečnom dôsledku môžu nábytok aj poškodiť. Viditeľné by to mohlo byť obzvlášť na lakovanom nábytku. Potom vám už pomôže jedine odborný zásah profesionála. Platí teda to isté ako v prípade kvalitných sedačiek, na nábytok používajte jedine prípravky odporúčané výrobcom.

 

Samotný olej nábytku veľmi nepomôže

Niektorí ľudia v snahe dosiahnuť stály lesk nábytku siahajú aj po prípravkoch s vysokým obsahom oleja alebo dokonca len po samotnom olivovom oleji. Toto riešenie však nie je najlepšie, pretože olej lepí a prach na seba skôr priťahuje, než aby ho odpudzoval. Dokonca pri takejto „ochrannej kôre“ môžu na povrchu zostávať vaše odtlačky prstov alebo viditeľné siluety iných predmetov.

 

Vosk môže vydržať aj dva roky

Ako teda dosiahnuť čistý a atraktívne vyzerajúci nábytok? Podľa Better Homes and Gardens zo všetkých možných prípravkov vychádza najlepšie pastový či tekutý vosk špeciálne určený na nábytok. Vytvára silnú nelepivú ochrannú vrstvu, ktorá môže vydržať aj dva roky. No pozor, vosk v spreji netvorí takú odolnú ochranu a je potrebné jeho nános často obnovovať.

 

Váš Phase tím

Mgr. Katarína Beňadiková
Mgr. Katarína Beňadiková Riaditeľ divízie marketingu, obchodu a logistiky, marketing manager

„Teší ma, keď spoločne s mojim tímom posúvame hranice a formujeme tvár spoločnosti Phase. Od kedy vo firme vytváram a nastavujem marketingové stratégie, je pre mňa radosť vstávať do práce :)”

Miluje jazdu na koni

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti

Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?

Farba roka 2017, ktorú každoročne vyhlasuje Pantone – medzinárodne uznávaný inštitút farieb, je už istý čas známa...

Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?
Natália Pechová
Natália Pechová