Neprehliadnuteľné súvislosti obytného interiéru a nášho vlastného exteriéru

Na Paris Fashion Week si už stihli návrhári, veľké odevné značky a ich suita navzájom predviesť štýly odievania pre sezónu jar/leto 2015. Ani dizajnéri nábytku a interiéroví návrhári nelenili a dnes už vedia viac ako len náznaky toho čo sa chystá v pavilónoch Frankfurte Messe v rámci podujatia Heimtextil určujúcom štýl interiérových textílií pre sezónu 2015/2016. Pri pohľade na to, čo sľubujú svetové trendy objavujeme podobnosti v odievaní ľudí a odievaní interiérov. Všetka tá sláva a tvorivá energia napokon smeruje k tomu aby sa vo výraze a štýle premietala a vyrysovala osobnosť a spôsoby ľudí, ktorí sa radi štýlovo obliekajú a radi aj štýlovo bývajú. Nie vždy je táto súvislosť priamo úmerná výške príjmov a výdajov domácností.

Štýly sú inšpiráciou a my si ich môžeme transformovať do vlastnej podoby podľa chuti a vlastných možností. Hľadaním nového v štýloch bývania a odievania sa stále živia zástupy odborníkov. V istom čase zozbierajú podnety a motívy z celého sveta, dobre vediac, že nápady a pocity sa mimovoľne navzájom prestupujú a niekedy prekrývajú. Môžeme tak sledovať príbuzné inšpirácie, materiály, farebnosť, kombinácie a variácie staronových tém rovnako v najnovších modeloch šiat ako aj vo vzhľade a štruktúre textílií určených pre interiér.
Paríž len nedávno videl zmyselnú priesvitnosť modelov značiek Alberta Ferretti, Giorgio Armani, Monique Lhuillier, Valentino, akceptoval retro-strihy od Chloe, Dolce & Gabbana, Gucciho na modelkách zahalených do denimu, prijal poddajnosť semišu, ktorú si vyskúšali návrhári v dielňach Altuzarra, Chloe, Gucci.A potom prišli správy, že ešte pred výstavou vo Frankfurte nad Mohanom je jasné, že priesvitnosť textílií pristane aj interiérom, že dynamicky a originálne pôsobia spojenia ťažkých štrukturovaných textílií s jemnosťou a ľahkosťou látok vyvinutých sofistikovanými technológiami, nové prírodné odtiene textílií namiešané najnovšími postupmi nás aspoň vizuálne vrátia k pocitu, že sme zviazaní s prírodou, stále sa dbá minimálne na imidž toho, že čo si teraz pre váš interiér a šatník vyberiete, to je recyklovateľné, že nové textilné „non-petrol-based“ vlákna s čoraz dlhšou životnosťou sa podieľajú na trende udržateľnosti.

foto Vogue UK_denim_Chloe-2Čo sa tým myslí nie je vždy jasné, inak by odpadu na svete ubúdalo, no nezdá sa. Dáva sa však na známosť, že NASA sponzoruje vývoj samočistiacich textílií, že nové látky, ktorými zušľachťujeme naše interiéry môžeme už všetky prať v práčkach. Z jednej strany sa vo Frankfurte budú prezentovať dizajnéri, ktorých umenie využíva poznatky mikrobiológie kombinované s inteligenciou digitálnych technológií a na druhej strane sa zdôrazňuje trend zachovania tradičného remeselného spracovania textílií, čerpanie námetov z národných kultúr. Nie je ničím neobyčajným, keď sa v jednom priestore trendy štýlovo miešajú. Novinkou často nie je ani tak samotná textília, ako jej vrstvenie, architektúra látky. Textil, jeho odtieň a štruktúra sú pripravené určiť štýl odievania alebo interiéru, no vedia sa aj podriadiť a elegantne dokresliť či dopovedať tvarovo zložitejší koncept šiat, sedačky, interiéru.

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti