Kupujete byt? Výber sedačky prispôsobte veľkosti obývačky

 

Sťahovanie do nového domu alebo bytu býva na jednej strane vzrušujúce, ale užijete si pri tom aj kopec stresu, merania a vymýšľania, ako ho čo najfunkčnejšie zariadiť. Ako sú na tom sedačky?

Kým pri miestnostiach ako spálňa, detská izba alebo kuchyňa býva zariaďovanie väčšinou jednoduché, obývačka ako centrum, ktoré má slúžiť celej domácnosti, býva najväčším orieškom. Ak máte navyše staré a funkčné kusy nábytku, ktoré chcete do novej obývačky umiestniť, musíte sa prispôsobovať nielen rozmerom miestnosti, ale tiež aj im.

Iná situácia nastáva, ak začínate zariaďovať takpovediac od podlahy. Vtedy môžete nechať vašu fantáziu lietať rôznymi smermi a splniť si sen len s jedným malým zádrheľom – musíte čarovať s priestorom, ktorý vám bol daný.

 

Malú obývačku zariaďujte jednoducho a účelovo

Aj keď v panelákových bytoch býva obývačka väčšinou najväčšou miestnosťou, stále to nestačí na to, aby ste do nej mohli umiestniť rozmernú sedačku v tvare U, na ktorú sa zmestí celá vaša rodina aj s bratrancami a sesternicami. Malé obývačky treba zariaďovať inteligentne a najmä tak, aby ste sa v nich v konečnom dôsledku netlačili. Ideálnymi do malej obývačky sú sedačky 321, z ktorých použijete jednu časť s dvoj alebo trojsedom spoločne s taburetkou alebo šikovným kreslom.

11

Naš klienti dokázali hravo a inteligentne využiť rohovú sedačku v malom priestore. Zdroj: archiv Sedačky Phase

 

Riešením tiež môžu byť rohové sedačky, ktoré dokážu vyplniť priestor jedného rohu za predpokladu, že tam nebudete tlačiť sedačku extrémnych rozmerov. Rohový gauč je možné prispôsobiť si na mieru a nechať si ho vyhotoviť tak, aby presne zapadol aj do malej obývačky.

V prípade obývačkovej steny netreba byť megaloman. Zaobstarajte si jednoduchú a modernú skrinku pod televízor a na steny využite napríklad zaujímavo riešený systém políc. Veľký a rustikálny nábytok je už dávno out, nenosia sa už dokonca ani výkladné skrine plné archívneho krištáľu, na ktorý len sadá prach.

 

Veľká obývačka si priam pýta veľkú sedačku

Ak vás v novom byte čaká veľká a priestranná obývačka, môžete prakticky narábať s akýmkoľvek tvarom sedačky. Najčastejšie si ľudia pre takýto typ priestoru vyberajú sedačky U, na ktoré sa môžu naraz natiahnuť všetci členovia domácnosti alebo je možné na ne usadiť aj veľkú návštevu. To isté platí aj o rohovej sedačke, ku ktorej sa v takejto situácii perfektne hodí kontrastné štýlové kreslo, ktoré dodá miestnosti šmrnc. Do veľkej obývačky navyše zmestíte aj rôzne variácie sedačiek 321, ktoré navyše môžete rôzne kombinovať a premiestňovať v priebehu rokov, a vždy sa tak tešiť z nového charakteru miestnosti.

Sedačka U perfektne zapadne do veľkého priestoru. Vedia to aj naši zákazníci. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Problémom rozmerných obývačiek však býva ich funkčné využitie a zaplnenie priestoru. Sedačku v takomto prípade môžete využiť ako deliaci prvok, ktorý slúži ako hranica oddeľujúca spoločenskú čast izby od tej jedálenskej. Do jedného rohu miestnosti tiež môžete umiestniť knižnicu spolu s pohodlným kreslom a vytvoriť tak príjemný čitateľský kútik.

 

Nepodceňujte silu farieb

Podľa toho, aký pocit chcete mať z miestnosti, by ste mali vyberať aj materiály a najmä farby sedačky. Do malých miestností sa hodia svetlé farby, ktoré ju môžu rozžiariť a opticky zväčšiť. Vyhrať sa môžete napríklad pri kombinovaní farieb – svetlá stena a tmavšia sedačka alebo výrazná stena a svetlejšia sedačka.

33

Ukážkový príklad toho, ako náš zákazník svetlými farbami opticky zväčšil priestor a využil výhodu kombinácie sedačky 321. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Vo veľkej obývačke sa medze nekladú, no ak chcete upriamiť pozornosť práve na sedačku, zvoľte kontrastnú a dramatickú farbu. Ak plánujete z obývačky vytvoriť priestor, z ktorého priam srší teplo domova, odporúča sa siahať po textilných materiáloch. V prípade, že túžite po exkluzívne vyzerajúcom modernom nábytku, ideálna je koža, ktorá vyžaruje luxus.

Pred každým nákupom sedačky alebo akéhokoľvek nábytku sa odporúča každý kút miestnosti dôkladne premerať. Vyskúšať môžete aj dizajnérsky tip – z kartónu si vystrihnite štvorce alebo obdĺžniky rôznych rozmerov a naukladajte ich na zem tak, ako keby tam stál reálny nábytok. Budete si tak vedieť lepšie predstaviť, ako priestor využijete čo najrozumnejšie a najúčelnejšie.

 

Váš PHASE tím

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti