Kreativita a nadšenie pre techniku – dizajnér Peter Ondrejka

Chceli by ste vedieť, ako vyzerá deň dizajnéra nábytku? Zaujíma vás, kde čerpá inšpiráciu a na akej sedačke sedáva doma? Prečítajte si rozhovor s naším dvorným návrhárom.

Už od detstva ho lákala umelecká tvorba, ale zaujímal sa aj o technické spracovanie vecí. Ako školák doma zo zvedavosti rozoberal najrôznejšie predmety, aby prišiel na to, ako fungujú a z čoho sa skladajú.

Vymýšľať nové produkty a navrhovať ich technické riešenie ho oslovilo natoľko, že po skončení základnej školy viedli jeho kroky na súkromnú Školu úžitkového umenia a neskôr na Technickú univerzitu vo Zvolene, kde študoval odbor dizajn nábytku. Vo Phase začal pracovať ešte ako študent.

Čím ťa oslovil práve dizajn nábytku?

V minulosti sa nehovorilo o dizajnéroch nábytku a produktov. Boli to remeselníci, stolári, maliari, sochári, ktorí dávali produktom tvar a štruktúru. Je to jedno z najstarších remesiel v histórii ľudstva. Nábytok a umenie nás obklopujú už celé veky a vyvíjajú sa v čase. Stále ma udivuje, ako ďaleko môžeme zájsť s dizajnom a pritom vytvárať nové produkty. Dizajn nábytku mení vzhľad bývania, funkčnosť a neustále sa vyvíja a prispôsobuje ľudskej potrebe.

Ondrejka

Peter Ondrejka začal vo Phase pracovať ešte počas štúdia na vysokej škole. zdroj: archív Phase

 

Čo pre teba znamená práca pre značku Phase?

Práca pre Phase mi dáva priestor na sebarealizáciu, testovanie nových technológií a neobmedzený prístup k vývoju nových produktov.

Aký je tvoj pracovný deň? Málokto si totiž dokáže predstaviť, ako práca dizajnéra v skutočnosti vyzerá.

Deň začínam kávou. 🙂 Skontrolujem vývoj ďalšieho produktu, ktorý sa práve konštruuje v dielni pre vývoj. Konzultujem spolu s výrobným tímom ďalšie postupy pri výrobe a prípadne ich upravujeme. Ale najviac času strávim za kresliacim stolom a hľadám nové tvary, nové funkcie a nové nápady na ďalšiu sedačku, kreslo alebo stoličku. Niekedy stačí aj jednoduchá myšlienka a vznikne unikátna sedačka.

Niektoré nové kreslá alebo stoličky pôsobia až futuristicky, kde čerpáš inšpiráciu na nové návrhy?

Možno to bude znieť ako klišé, ale inšpirácia je všade okolo nás, len ju treba vidieť. Futuristický dizajn a rôzne nové technológie v dnešnej dobe nie sú už nič neobvyklé. IT technológie, elektromobily, tablety, mobily, internet – to všetko už predbehlo dobu, no iba nábytok zaspal. Ja sa ho snažím trochu postrčiť, a preto možno niekedy pôsobí futuristicky.

Parma 02

Kreslo Parma, ktoré Peter navrhol ako jednu z noviniek jesene 2015, zaujme svojím osobitým dizajnom. zdroj: www.sedackyphase.sk

 

Navrhovať sedenie musí byť veľmi náročné. Nenavrhuješ len niečo krásne, ale musí to byť aj funkčné, pohodlné a dokonalé aj z hľadiska ergonómie. Ako sa ti darí skĺbiť všetky tieto požiadavky dohromady?

Dizajn a ergonómia sú ako vzduchová bublinka vo vodováhe, každý majster sa ju snaží mať v strede meradla a ja hľadám zlatý stred, čo je nie vždy jednoduché, ale keď sa to podarí, potom je radosť o to väčšia. Preto uskutočňujeme vývoj nových produktov, ktoré, samozrejme, testujeme a skúšame a vylepšujeme, aby finálny efekt spĺňal všetky potrebné požiadavky.

Kam sa podľa teba v najbližších rokoch posunú trendy v oblasti sedacieho nábytku?

To je ťažká otázka, pretože v dnešnej dobe sa dizajn upriamuje na individualizmus, a tak vzniká nekonečne veľa možností nielen sedacieho nábytku.

Petrovou srdcovkou je sedačka Valencia, ktorú pre Phase navrhol ako prvú. zdroj: www.sedackyphase.sk

 

Z toho všetkého, čo si pre PHASE navrhol, je nejaký kúsok, na ktorý si náležite hrdý?

Každý kúsok, ktorý som navrhol pre firmu Phase, je pre mňa dôležitý. Dôležitý preto, lebo si ho kupujú ľudia a ja chcem, aby im slúžil čo najlepšie. Každý jeden ma posunul ďalej v novej inšpirácii a aj vo vývoji nových typov. Ale ak sa mám priznať k jednej sedačke, tak predsa len mojou srdcovkou je sedačka Valencia, ktorú som navrhol pre firmu Phase ako prvú.

 

067

 

A na čom doma sedávaš ty?

Ja mám doma sedačku Milano, ktorá patrí medzi moje najobľúbenejšie sedačky. Výhoda tejto sedačky je v polohovacom mechanizme na operadlách. Dokonca si môžete nastaviť každé zvlášť, čo je veľká výhoda oproti klasickým pevným sedačkám. Každý si prispôsobí svoj komfort ako potrebuje.

MILANO_2

Peter doma sedáva na sedačke Milano, ktorá mu vyhovuje svojím polohovacím mechanizmom. zdroj: www.sedackyphase.sk

 

Váš PHASE tím

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti

Prečo je u nás nákup tou správnou voľbou?

Na vašej spokojnosti nám veľmi záleží! Neustále pracujeme na tom, aby sme Vám poskytli tie najodbornejšie informácie a služby. Presvedčte sa, že sedačka Phase je pre Vás tou správnou voľbou...

Prečo je u nás nákup tou správnou voľbou?
Ing. Petronela Jesenáková
Ing. Petronela Jesenáková