Interiérová dizajnérka Petra Bírešová: Slováci sa boja experimentovať

Interiérovej dizajnérky Ing. Petry Bírešovej sme sa spýtali niekoľko otázok o jej povolaní a práci.

 • Prečo ste sa rozhodli robiť interiérový dizajn?

PB: Keď sa mladý človek rozhoduje, čo by v živote chcel robiť, má 17-18 rokov. Zdalo by sa, že je už dospelý a vie, čo chce, no vtedy vás skôr trápi, na akú školu máte predpoklady a na akú sa dostanete. Do čoho som sa „namočila,“ som si skutočne začala uvedomovať až na vysokej škole. Na moje veľké šťastie ma navrhovanie interiéru a dizajn nábytku chytil za srdce. Nemenila by som ani po 10 rokoch. Je to tvorivá práca – vízia, ktorú máte v hlave,  sa aj zrealizuje. Je to veľmi pekný pocit, ktorý ma robí šťastnou.

 • Ste majiteľkou interiérového štúdia 5A studio. Ako postupujete pri navrhovaní interiérových riešení?

PB: Rozhodujúci je klient. Na to netreba zabúdať. On bude v tom priestore dennodenne žiť, sám alebo so svojou rodinou. Každý z nich je výnimočný, má svoje návyky, potreby a vkus, no aj obmedzený počet financií na realizáciu. Keď sa nám podarí toto všetko skĺbiť do jedného pekného interiéru, máme vyhrané. Počúvať klienta, zapojiť do toho vlastné technické  znalosti, nezabudnúť na vyváženie  hmoty a farieb, a pri tom nestratiť dobrú náladu. To je v skratke recept na úspešného návrhára interiéru.

 • Ktorý aspekt navrhovania interiéru vás baví najviac? Návrh, vizualizácia, výber farieb a doplnkov, samotná realizácia…?

PB: Mňa asi to samotné navrhovanie. Hľadanie najlepšieho riešenia interiéru. S tým súvisí aj vizualizácia. Dnešná počítačová doba nám priniesla fenomén, ktorý mne ako návrhárovi pomáha lepšie pochopiť súvislosti interiéru a klientovi zas vidieť dopredu jeho budúce kráľovstvo. Vie ešte pred realizáciou, do čoho ide a aj koľko ho to bude stáť.

obyvacka 3

 

 • S akými klientmi sa vám pracuje najlepšie? S tými, čo majú o interiéri jasnú predstavu alebo s tými, čo všetko „nechajú na vás“?

PB: Ani jeden z týchto typov klientov nie je práve „najšťastnejší.“ Ten, ktorý má jasnú predstavu, má tendenciu vás brzdiť v nových nápadoch a ten, ktorému je to jedno, vám zase nepostaví mantinely, neviete odkiaľ začať. Tu treba len silnú dávku trpezlivosti a znalosti v komunikácii, aby ste klienta dostali na takú vlnovú dĺžku, na akú potrebujete.

 • Kde beriete inšpiráciu?

PB: Nebudem klamať, na internete. Nie je to tak, že by som kopírovala celé riešenia. Stačí mi jeden impulz, farebná kombinácia, zaujímavý detail z nábytku, netradičné ladenia materiálov… a už to ide.

 • Hovorí sa, že sedačka je srdcom obývačky, ak nie celého bytu. Ako vnímate jej funkciu vy?

PB: V súčasnom trende zariaďovania je to nepochybne najväčší kus nábytku, ktorý v obývačke máme. Minimalizmus  skriniek, vešanie televízorov na steny a presun šatníkových skríň do samostatných miestností urobil zo sedačky dominantu obývačky. Dobrá sedačka nám poskytne pohodu pri čítaní či pozeraní televízie.

 • Vo svojich vizualizáciách používate aj sedačky Phase. Čím vás oslovili a ktorá z nich vám najviac sedí?

PB: Sedačky Phase majú širokú škálu modelov, každý model má niekoľko možností skladieb jednotlivých komponentov, a to ešte nehovorím o výbere materiálov na čalúnenie. Veľkým bonusom pre mňa je, že Phase vystavuje všetky svoje sedačky v predajniach. S klientom si ju vieme naživo pozrieť a vyskúšať. V dnešnom svete nákupov cez internet je to vzácnosť.

 • Pustili by ste sa aj do návrhu prerábky vlastného bytu?

PB: Náš byt sme si čiastočne prerábali, keď sme sa do neho sťahovali, no zariadenie si  prispôsobujeme tomu, čo práve potrebujeme. Teraz ste mi pripomenuli, že na budúci rok pôjde syn do prvej triedy, bude treba preorganizovať detskú izbu….

obyvacka2

 • Existujú nejaké doplnky alebo nábytok, ktoré považujete za gýč a nenájdu si miesto ani vo vašom byte, ani v návrhoch pre klientov?

PB: Vypreparované zvieratá. Odrezaná hlava srnky na stene s tým jej prenikavým pohľadom. Napriek tomu som nedávno zariaďovala poľovnícku miestnosť a na stenách boli trofeje.

 • Čo bolo v móde dnes, nemusí byť zajtra. Majú aj trendy v interiérovom dizajne tendenciu rýchlo sa meniť?

PB: Na Slovensku nie. Sú tu isté vlny štýlov, ktoré pretrvávajú  a udomácňujú sa u ľudí postupne a pomaly. Sme skôr konzervatívny národ a bojíme sa experimentovať. Prikláňame sa k nadčasovosti a nie k výstrelkom jednej sezóny. Aj keď verím, že aj v tomto smere sa nájdu výnimky.

 • Určite sa zúčastňujete aj rôznych svetových výstav a veľtrhov nábytku. Ktorý na vás doteraz najviac zapôsobil a prečo?

PB: Výstava nábytku v Miláne. Taká veľká plocha zastavaná nábytkom, neviete, kam sa skôr pozrieť. Nápaditosť, dokonalosť detailov, farebnosť, hľadanie nového riešenia v každom smere bývania.

h obyvacka 2

 • Aký je vás najväčší profesijný sen?

PB: Nie som známa dizajnérka, radím sa skôr do kategórie bežného interiérového poradcu. Nemám za sebou realizácie pompéznych interiérov ani pobočky známych firiem. Pri mojej klientele sa mi stáva, že veľa pekných vecí navrhnutých v interiéri, nahrádzame cenovo prístupnejšími. Raz by som chcela navrhovať realizáciu interiéru, kde netreba zvažovať, či na to klient má alebo nemá. Jednoducho komponovať.

Interiérovej dizajnérke Ing. Petre Bírešovej ďakujeme za inšpiratívny rozhovor a prajeme veľa úspechov. Vo vizualizáciách bol použitý model SEVILLA.

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti