Farebné ladenie s Kamilou Douděrovou

fotka 4-2Kamila Douděrová absolvovala Fakultu architektúry na pražskom ČVUT, kde sa špecializovala na navrhovanie sociálnych stavieb, pobudla na stáži vo Francúzsku, ktorá výrazne ovplyvnila jej štýl charakteristický nápaditosťou použitia farieb, originalitou a prirodzene funkčným interiérom. Často navrhuje architektúru rodinných domov od prvotnej vizualizácie až po zariadenie interiéru. Spolupráca na televíznej relácii  „Jak se staví sen“ sa stala pre ňu výzvou a príležitosťou zažiť ako sa jej vlastné návrhy stanú realitou za mimoriadne krátku dobu. Behom niekoľkých dní sa zvládne to, čo normálne trvá niekoľko mesiacov: „ S televíznym tímom máme možnosť inšpirovať a povzbudiť množstvo ľudí k premenám ich bytov.“

REDB1752Čím sa inšpirujete pri navrhovaní interiérov? Viac Vás oslovuje miesto alebo sa sústredíte na priania ľudí, ktorí Vás požiadali o návrh interiéru?
Najdôležitejšou je pre mňa návšteva miesta, prežitie atmosféry, hľadanie možností určitého priestoru v súvislostiach s okolím, ľuďmi. Dva rovnaké domy umiestnené na rôznych parcelách nebudú mať interiér „nabitý“ tým istý nábojom. Vplýva predsa na ne naslnenie, orientácia domu k svetovým stranám. A to sú len vstupné východiská pre vnímanie genia loci, teda ducha miesta. Okrem toho, veľmi dám na prvý dojem a pobudnutie na mieste, ktoré treba zariadiť. Zisťujem ako rodina funguje, čo má rada, aké sú zvyky jej členov. Stanem sa istým spôsobom psychologičkou. Potrebujem sa vcítiť a premyslieť ako by sa rodine v dome a jednotlivých miestnostiach čo najlepšie žilo, aby sa v novozariadenom priestore „našli“. Nemám rada cielené „tlačenie“ jedného štýlu, snažím sa prispôsobiť klientom.

V prípade, že navrhujete interiér celého domu či bytu, ktorou miestnosťou začínate?
Nedá sa to jednoznačne určiť. Väčšinou si sama pre seba určím koncept, ktorého sa potom držím v celom dome. Nájdem líniu, ktorú vediem priestorom tak, aby malo všetko svoju logiku a pôsobilo harmonicky. Ak ide o zariaďovanie už od štádia hrubej stavby, tak možno povedať, že začínam od podlahy.

Keď zariaďujete obývačku alebo open space, tak hľadáte sedačku vhodnú k štýlu interiéru alebo sa stane, že aj samotná pohovka je inšpiráciou k vytvoreniu určitého štýlu?
Presne tak. Ak ma svojím výborným dizajnom zaujme nejaký prvok, som mu schopná prispôsobiť interiér tak, aby daný prvok vynikol ako solitér, aby ho vo výnimočnosti nič nepredstihlo. Nemusí to byť len sedačka, môže ísť napríklad o grafický motív na tapete. Potom sa sedačka svojím vzhľadom stáva doplňujúcim prvkom, čo však jej funkčnosť nijako neohrozí. V zásade, je pravdou, že často ma práve sedačka inšpiruje k dotvoreniu celého interiéru, najmä v súčasnosti, keď je na výber nepreberné množstvo poťahovín.

Aký štýl uprednostňujú Vaši zákazníci a aký štýl bývania je najbližší Vám?
Zákazníci sa na mňa obracajú vo chvíli, keď si sami nevedia dať rady. Vyberú si ma aj pre môj štýl, vlastne tým ho uprednostnia. Väčšinou im je štýl akým navrhujem známy a blízky, inak by sa na mňa neobracali. Svoj štýl vnímam ako veselý, s oporou vo farbách, pritom mám rada neutrálny základ. Biele skrine napríklad skombinujem s výrazným solitérom.

Do akej miery sa Vám darí vkomponovať najnovšie trendy bývania do interiérov, ktoré zariaďujete?
Do svojich návrhov ich komponujem často a rada, horšie je to s ich prijatím u investorov. Tí často prechádzajú istým procesom kým pochopia, že bez zaujímavého nábytkového kusa alebo kombinácie materiálov, farieb či pridania neobyčajného tvaru ich interiér nezíska tú správnu náladu. Napokon dajú na moje rady.

fotka 3fotka 5

Aké sú teda najnovšie trendy zariaďovania obývacej časti domu či bytu a ktoré z nich sú Vám najbližšie?
Všimla som si, na moju radosť, že tvary pohoviek a kresiel sa príjemne zaoblili. Mnohé z toho tu už bolo v 50., 60. a v ďalších desaťročiach minulého storočí. To všetko dizajnéri len okorenili zaujímavými detailami súčasnosti a tak im dali punc novosti a prekvapujúceho spojenia osvědčeného s novodobým. Na sedačkách som si napríklad všimla možnosť pripojenia na internet alebo dobíjania mobilu. Mne samej sú z trendov najbližšie už zmienené grafické motívy na fototapetách, grafoskle, kuchynských dvierkach. Často, keď nájdem v týchto dekoroch inšpirujúci  motív, premietnem ho do celého interiéru. Súčasné technológie to umožňujú.

Aké postavenie má, podľa Vás, v súčasnom bývaní sedačka? Ako sedačku pre určitého klienta a interiér hľadáte?
V prípade sedačky najviac rád poskytujem v súvislosti s dispozičným umiestnením. O materiáloch si často ľudia vopred vytvoria vlastnú predstavu: niekomu sa páči výhradne poťahová textília, iný uprednostňuje kožu. Stretávam sa neraz s mýtom, podľa ktorého možno sedačku umiestniť len do rohu miestnosti. Rada nechávam sedaciu súpravu vyniknúť v priestore (samozrejme ak to jeho plocha či objem dovoľujú), najmä ak je tento čalúnený nábytok výrazný svojím tvarom alebo farbou poťahu.

Aká je sedačka, ktorú Vy sama máte doma?
Biela a kožená. Všetci ma od nej odhovárali ešte pred tým ako sa nám narodili deti; že sa zničí, všetko na nej bude vidieť. Máme ju, nedám na ňu dopustiť, zatiaľ som z nej všetky detské nehody vyčistila vlhkou handričkou. Pokojne a s čistým svedomím radím svetlú sedačku aj rodinám s deťmi. Existujú aj pohovky s textilnými poťahmi, ktoré majú špeciálnu „nešpinivú“ úpravu. Tá zabraňuje nečistotám preniknúť do štruktúry látky.

Na aký čalúnený nábytok si s nostalgiou spomínate z čias Vášho detstva?
Nostalgia ma pri tomto pomyslení neberie, skôr ma chytá averzia proti robustným nabubralým sedačkám typu trojsed-dvojsed a k tomu kreslo. Je to neobyčajne nepraktická trojkombinácia, ktorá absolútne nevyhovuje väčšine domácností a požiera kvantum miesta.

Čo by Ste poradili tým, ktorí sa ešte len chystajú k výberu vhodnej sedačky?
Nebojte sa experimentovať. Zadovážte si inú sedačku ako ste doteraz mali. Zmena vás bude baviť. Väčšina váhavých strelcov zažije sklamanie ak ostane vo svojom výbere verná pôvodnému modelu alebo hľadá čosi podobné čo už mali a osvedčilo sa. Nebojte sa kombinovať farby. Napríklad k béžovej sedačke výborne pristane oranžové kreslo. Ak dodržíte farebne i tvarovo rovnaký dizajn celej súpravy, potom môžete svoj interiér rozsvietiť farbami.

Čím Vás oslovili sedačky Phase, keď Ste ich niekoľkokrát vkomponovali do interiérov vysielaných v relácii „Rady ptáka Loskutáka“?
Oslovila ma ich variabilita, nadčasový dizajn, takéto sedačky možno umiestniť do akéhokoľvek interiéru. Z modelov Phase sa ľahko vyberá aj vďaka širokej materiálovej a farebnej škále poťahových látok. Tie nijako neobmedzujú môj návrh, ba naopak: ich farebnosť ma veľmi inšpiruje.

 

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti