Dokázali by ste sedieť 10 rokov v kuse?

sofa_puojd_breza

Sedenie je vraj nové fajčenie. Aj to dnes vravia odborníci o aktivite, ktorú v treťom tisícročí praktizujeme denne až príliš dlho. Keď totiž sedíme niekoľko hodín v kuse, pomalšie nám prúdi lymfa a telo sa menej čistí. Ak si teda vyberáte sedenie, myslite na to, či prospieva vášmu zdraviu. Trh ponúka nepreberné množstvo možností, oplatí sa staviť na kvalitu.

Sedenie má byť zdravý relax

Pri kúpe nového nábytku na sedenie vás zrejme zo všetkého najskôr napadne klasická stolička, prípadne pohovka. Statické riešenie, pri ktorom nehľadíme veľmi na zdravotné dopady.

Ak začnete pátrať trochu viac, objavíte ergonomické stoličky, fit lopty, stoličky na pružinách, stoličky imitujúce konské sedlo či stoličky, na ktorých vlastne kľačíte. Všetky tieto riešenia majú svoje výhody, zároveň však majú jednu vec vždy spoločnú – nútia vás sedieť rovno.

V kancelárii je to fajn, doma však chcete pohodlie a radosť z oddychu, chcete relaxovať a vychutnávať si príjemné chvíle, nie nútiť sa šponovať chrbát ako pravítko. Dá sa však sedieť pohodlne a zároveň zdravo? Odpoveď je jednoduchá – áno.

Čo hovorí ortopéd?

Základom zdravého a zároveň pohodlného sedenia je dokonalá ergonómia. A čo sa lepšie prispôsobí telu ako sedací vak, ktorý je tvarovateľný? Práve sedacie vaky predstavujú výborný kompromis medzi pohodlným, ale zároveň aj zdravým sedením.

Sedací vak sa dokáže anatomicky prispôsobiť tvaru tela a vďaka tomu vytvára ideálnu oporu pre chrbát pri sedení i ležaní. Jeho vnútro tvorí polystyrénový granulát, ktorý umožňuje vyformovať vak do takej podoby, v akej sa vám bude sedieť najlepšie.

Na trhu nájdete dnes už mnoho výrobcov sedacích vakov, rozdiel je však nielen v cene, ale aj v použitých materiáloch a ich kvalite. Jednotkou na trhu je slovenská značka Tuli, ktorá k nám kultúru sedacích vakov priniesla pred niekoľkými rokmi.

Kým iní výrobcovia často používajú stavebný polystyrén, Tuli plní vaky výhradne potravinárskym granulátom, ktorý je zdravotne neškodný. S ohľadom na zdravie značka vyberá aj látky, ktoré sú antialergické a dobre sa ošetrujú.

Tuli odporúča aj známa slovenská ortopedička MUDr. Blažena Brozmanová, CSc. „Pri sedení na tulivaku je chrbát optimálne uvoľnený, svaly si pritom ale udržujú zdravý tonus. Takéto sedenie má významné relaxačné vlastnosti,“ potvrdzuje lekárka.

Telo si vďaka mäkkosti sedenia dokonale oddýchne, keďže je však istým spôsobom „stále v pohybe“, funguje tu nebadaný prirodzený pohyb nutný pre správne vnútorné fungovanie a prúdenie lymfy. Zároveň ale nemáte pocit, že vás sedenie „núti“ byť v istej pozícii, ako to robia pevné stoličky či lopty.

sofa_luxury_hneda sofa_luxury_novinova

Prečo sedací vak? A aký vlastne?

Sedacie vaky obľubujú deti i dospelí, dostanete ich v mnohých veľkostiach i tvaroch. Sú vhodné na oddychové sedenie domov alebo na terasu, sú ľahučké a dobre sa prenášajú a ich obal môžete vyprať v práčke, vďaka čomu sa zbavíte prachu, špiny i roztočov.

Kvalitný sedací vak je vyrobený zo zdraviu neškodných a antialergických materiálov. Najznámejší slovenský výrobca sedacích vakov Tuli k svojím vakom navyše prináša aj Program garancie Tuli + 10 rokov. Kým bežné vaky sa rýchlo vysedia, a potom sa stávajú nepoužiteľné, Tuli predlžuje svoju záruku na akékoľvek výrobné chyby až na desať rokov a v rámci tejto doby má zákazník nárok na dve originálne náplne zadarmo. Ak sa teda vak časom vysedí, jednoducho ho doplníte. Výrobca garantuje, že tulivak vydrží minimálne 10 rokov. Viac informácií o značke nájdete na www.tuli.sk.

Či už budete vyberať tvrdé alebo mäkké sedenie, nezabudnite na to, že na prvom mieste by mala byť kvalita. Investícia do kvality sa vám totiž niekoľkonásobne vráti, najmä na zdraví.

sofa_nylon_cierna sofa_nylon_cervena

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti

Ako zariadiť obývačku v modernom urban štýle?

Urbanistický, industriálny alebo mestský. Tento štýl môže mať rôzne pomenovania, no podstata zostáva rovnaká – vyzdvihnúť individualitu, jedinečnosť a skombinovať na prvý pohľad neskombinovateľné...

Ako zariadiť obývačku v modernom urban štýle?
Miriam Bekčíková
Miriam Bekčíková