Červená sedačka na zelenej lúke

45

Katka Feldeková
Vek:
34
Povolanie: speváčka kapely KaFe Band, herečka
Štýl: nemá vyhranený, len nie minimalistický
Záľuby: deti a súlad slova s hudbou v milovaných šansónoch
Povaha: dobrosrdečná, s veľkými prílivmi a odlivmi energie

Na ktorú sedačku či pohovku tvojho detstva si najviac spomínaš, na ktorej ti bolo dobre?
Viac ich bolo, no v tej tvrdošínskej, do ktorej som sa vždy zašila a pozerala na babku ako varí, sa mi strašne páčilo. Babka bola vynikajúca kuchárka, ale strašná špindíra: bol to zážitok keď varila džem! Aj na stenách aj vo vlasoch ho mala, všade bol. Skrčila som sa pod stôl len aby som tiež neutŕžila ranu horúcim džemom. Prskal na všetky strany. Ale najlepšia z toho zážitku bola pohovka, ktorá ani nebola pohovkou, bolo to také vajce potiahnuté koženkou, ba možno kožou a naplnené polystyrénovými guličkami. Poťah v odtieni neurčitej  tmavohnedej a farba nášho srnčieho ratlíka sa zhodovali. Ako sa guľky časom vysedeli, vajce sa zmenšovalo, bolo čoraz spľasnutejšie a tak keď si doň sadol otec, pri vstávaní sme ho museli všetci z vajco-sedačky ťahať. Otcovi sa zo sedačky síce ťažko vstávalo, ale rád sa v nej uvelebil. Ten náš pes, volal sa Amor, sa tiež s radosťou pelešil vo vajco-sedačke, až sa v nej úplne zamaskoval. Otec do nízkeho zhúžvaného sedenia až tak nevidel a neraz celou svojou váhou dosadol do vajca práve vtedy, keď ho už predbehol Amor. Spopod otcovho zadku sa ozval úpenlivý pološtekot-polokňukot. Našťastie to Amorko vždy prežil.

Načo hľadí Katarína Feldeková keď si vyberá svoju sedačku?
Dôležité je aby si aj návšteva mohla posedieť, aby sa dalo na sedačke vystrieť a keď príde niekto s kým by sa na nej mohlo ležať, tak sa má sedačka ľahko rozložiť. Bývam v malom byte, kde obývačka je aj mojou spálňou. Druhá izba nášho bytu patrí mojej dcére Aničke. Preto do obývačky potrebujem dostatočne odolnú rozkladaciu sedačku. Vystriedala som tri rozťahovacie pohovky kým som naďabila na takú, ktorá vydrží každodenné rozťahovanie a skladanie, ktorá pri rozkladaní nepoškriabe parkety, nedoláme sa. No aj táto posledná má už svoje muchy. Asi sa veľa namáhala.

Najradšej si v čom teraz hovieš?
Najradšej si hoviem na starožitnej pohovke, takej očalúnenej trojsedákovej lavici z 19. storočia. Neviem odkiaľ sa u našich vzala. Stará je, pohodlná je, starinou ju cítiť, no keď sa do nej s mamou zvalíme, dáme si kávu a cigaretku, kecáme, vtedy sa cítim najlepšie. Teda čo sa pohoviek či sedačiek týka.

Je to alt-duetsch alebo art-deco?
Neviem či je to art, ale keď si na to hodím deku…

Čím ti je tvoja sedačka?

Mám teraz prácu, pri ktorej stojím dvanásť hodín v kuse, potom prídeš napríklad na poštu a zase stojíš v rade, v kuchyni varíš a stojíš, všade stojíš alebo sedíš na stoličke. Keď už konečne je čas na pohodlie, tak mám chuť sadnúť si do sedačky a vtedy už môžem rozmýšľať nad blbosťami, pozerať televíziu. Sedačka nie je pre mňa len miesto na sedenie a ležanie, ale predstav si, že na nej aj stojím, keď vysávam pavučiny. A je teda veľmi dôležité, aby vydržala aj túto záťaž. Výborné sú také sedačky, pod ktorými sa dá toho veľa skryť. Vieš koľko ponožiek som pod nimi stratila? Keď večer prídem z koncertu, mám už roztiahnutú sedačku, ledva si zuby umyjem, zhodím šaty na zem, potom ráno ich zbieram, hodím do prania, a príde aj chvíľa keď všetko z práčky vyberám a zistím, že ponožky už netvoria páry. Z toho vyplýva, že moja sedačka sa selektívne živý ponožkami: vždy z každej len jednu. Keď sa blíži návšteva, pohovku zložím a niekedy tak objavím nestrávené kusy do ponožkových párov. Sedačka mi takto spôsobuje radosť. Vždy ma poteší, keď nájdem druhú zdravú ponožku.

10 akčných otázok a odpovedí:
Zanotta_280_2_Sacco_anatomical_easy_chairFarba sedačky?
Červená

Farba vankúšov?
Nemám vankúše

Chceš vankúše?
A však daj. Nie, ja vankúš veľmi nepotrebujem, bolieva ma z neho krk. Keď predsa len zaspím na vankúši, tak všelijako krkom zalamujem. Pohodlnejšie mi je ležať bez vankúšov, no mám priateľa, ktorý si okrem jedného vankúša dá pod hlavu všetky, ktoré u mňa nájde. Ten jeden dá psíkovi. Moja súčasná sedačka má také operadlá, ktoré sa dajú presúvať. Môžeš si ich dať tam, kde ich práve potrebuješ. Priateľ vždy sedačku prezariadi, robí si v nej úkryt tak, aby mu neťahalo na hlavu. Pri kúpe sedačky som mala predtuchu, že budem mať priateľa, ktorý sa bude predo mnou alebo prievanom v sedačke ukrývať.

Z čoho poťah?Creazioni_Shangri_La_8

Z hladkej, na dotyk príjemnej textílie

Štíhlu sedačku alebo masívnu?

Masívnu, nech sa môžem rozvaliť

Opierky chrbta?

Vysoké

Sedačka hranatá alebo oblá?
Hranatá. Je praktickejšia pri umiestňovaní do malého priestoru.

Poltrona Frau 2014 kolekcia_GranTorino HB_armchairNožičky?
Ja som rada, keď si niekto všíma moje nožičky. Nemôžu nožičky sedačky konkurovať mojim nožičkám. Tie od sedačky musia byť hlavne nenápadné.

Voľba sedačky snov? To už asi tiež nebude vôbec krátka odpoveď.

Keby som si naozaj mohla vybrať interiér a doň sedačku, tak by bola veľká a masívna, mohla by byť starožitná, oblá, červená, s dreveným rámom a drevenými veľkými nohami aj s chodidlami, takými labami – to je sentiment na sedačku u rodičov. Keby nebola starožitná, tak by bola hand-made šibnutá. Taká by mohla mať aj veľké vankúše.

Kde by takej sedačke bolo u teba najlepšie?

Keď je krásna, aj v strede izby, niekedy aj na zelenej lúke. Pre mňa je dôležité, aby som sa doma nemusela otáčať, či niekto za mnou nestojí, kým ja si hoviem v sedačke. Potrebujem pocit bezpečia za chrbtom, hoci vo voľnom priestore mi veľké priestranstvá robia dobre. Na dovolenke v Chorvátsku som sa vyplavila na nafukovacom kresle čo najďalej od brehu len aby som si užila otvoreného mora. Doma mám však rada za chrbtom stenu a istotu, že tam na mňa nikto nečíha so sekerou v ruke.

A čo také dizajnové kúsky?
Dizajnové je často nepohodlné. Najprv pohodlie a potom uletenosť. Keď zaspíš alebo driemeš na sedačke, tak ti je jedno ako sedačka vyzerá, ale určite nie ako sa na nej cítiš.Veľa ľudí sa pri kúpe nechá oklamať zjavom sedačky namiesto toho aby si poriadne vyskúšali ako sa im na nej sedí. Doma potom zistia, že návštevy k nim ani veľmi nechodia. Na to, aby sedačku mali komu ukazovať, priatelia nemajú čas. So sedačkou ostanú majitelia sami a je im na nej nepohodlne a časom už nie je ani taká krásna, lebo ja by som ju nechtiac prepálila cigaretou, niekto oblial červeným vínom, aj praženica by sa na ňu prilepila, tak načo bol ten výber? No mať tak bielu sedačku a v rámci psychohygieny na ňu farbičkami a fixkami na textil maľovať čo Ťa pochytí, trebárs obkresliť praženicový fľak, urobiť z nechceného žiadané, to si viem živo predstaviť. Bol by to taký desigual home-made štýl. Katarínka, to je veľká inšpirácia pre nezávislé duše! Raz si to doprajeme.

V divadle s tebou hráva aj nábytok. Ktoré pohovky, kreslá Ti utkveli v pamäti?

Kreslo Edith Piaf v hre „Smrť v ružovom“, ktoré otec kúpil v starožitníctve špeciálne pre túto príležitosť. Krásne červené čalúnenie, drevená kostra, pekne modelované opierky: kreslo, v ktorom potom Edith umrela v každom predstavení. Aj preto som na začiatku povedala, kým sme nahrávali rozhovor, že sedačka by mala byť tak pohodlná, že si do nej sadneš a komfortne môžeš čakať hoc aj na smrť.

Žiješ. Čo plánuješ vo svojom speváckom či hereckom živote?
Účinkovanie vo filmoch v poslednom čase nevyhľadávam. Mojou prioritou je teraz kapela, s ktorou hráme šansóny, džezové štandardy. Som zamestnaná – odšťavujem pomaranče, chystám ešte viac hrania s kapelou. Spievanie je nepravidelný príjem, musím teda ísť aj v inom zamestnaní tak, aby sa šeky dali pravidelne platiť a aby sme si mohli časom kúpiť novú sedačku. Takú, na ktorej by sme sa od šťastia aj pominuli.

Malý manuál Katky Feldekovej k výberu sedačky:

  1. Nezabudnite odmerať sedačku a odmerať interiér, do ktorého ju chcete dať
  2. Myslite na to, že keď si na sedačku budete líhať, nie vždy to budete robiť sami
  3. Hľadajte sedačku, v ktorej si každý môže robiť svoje úkryty
  4. Sedačkou by sa malo dať vo vašom priestore ľahko otočiť
  5. Sedačka má byť prispôsobivá svojou premenlivou veľkosťou počtu meniacich sa účastníkov domácnosti
  6. V prípade rozchodu jej členov by mala byť sedačka rozdeliteľná bez toho aby sa musela použiť motorová píla
  7. Sedačka nemá komplikovať pohyb a vstávanie, ale uľahčiť život najmä jedincom s problematickými kĺbmi a inými zdravotnými neduhmi
  8. Sedačka má byť bezpečným kusom nábytku. Nemá sa stať, aby k zakliesnenému sedačkovému polihovačovi alebo povaľačovi bolo treba volať zdravotníkov alebo požiarnikov
  9. Aby si človek nenarazil píšťalu, sedačka nemá vytŕčať tvrdé rohy a hrany

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti