Ako zladiť farby v obývačke: 3. časť – výrazne farebná sedačka

Výrazné farby sedačiek sú ideálne na oživenie vašej obývačky. Neplatí, že sú určené len pre odvážnych – veď farebná sedačka dokáže perfektne zapadnúť do akéhokoľvek interiéru. Ako ich skombinovať s bytovými doplnkami, si prečítajte v poslednej časti našej minisérie o ladení farieb.

01

Vzorkovníky našich poťahov sú na množstvo farieb bohaté, výber tej ideálnej by mal byť preto jednoduchý a prirodzený. Okrem bohatej palety farieb v látkových poťahoch ponúkame viacero možností aj pri prírodnej koži. Všetky materiály, ktoré vo Phase používame, sa vyznačujú vysokou kvalitou a okrem jedného typu poťahu (FLORIDA) sú všetky umývateľné. Ak teda túžite po výrazne farebnej sedačke, nič vás neobmedzuje.

Aj keď sú hitom tohtoročnej sezóny biele a krémové odtiene, nie každý chce nasledovať tento trend. Medzi našimi zákazníkmi sú (okrem sivej, béžovej a hnedej klasiky) najobľúbenejšie farebné odtiene horčicová, bordová a tyrkysová. Podľa fotografií, ktoré nám zasielajú, krásne vidno, ako tieto sedačky dokážu rozžiariť každý priestor.

022

U nášho zákazníka môžete vidieť kontrast k obľúbenej tyrkysovej nielen priamo na sedačke, ale aj vo farbe kvetináča či deky uloženej v stolíku. Zdroj: sedackyphase.sk

Prečo áno výrazným farbám?

Domov by mal byť veselým miestom, kde sa cítite dobre. Prirodzene by ste si preto mali vybrať takú farbu, ktorá vám sadne už na prvý pohľad. Psychológovia hovoria, že voľba farieb v našom živote nie je náhodná a v určitom zmysle odráža osobnosť a takisto aj náladu.

Tomuto javu sa hovorí psychológia farieb. Nejde pritom len o teóriu, ale o výskum, o ktorý sa opierajú najmä tvorcovia reklám, módni návrhári alebo dizajnéri predajní. Každá farba je ľuďmi podvedome vnímaná v určitom kontexte. Výber farby poťahu sedačky by mal byť takisto ovplyvnený tým, ako na nás farby vplývajú a aký pocit chceme v domácnosti vykúzliť.

Výrazná farba sedačky zadefinuje charakter celej miestnosti. Žltá je napríklad vyjadrením kreativity, veselosti a šťastia. Červená je energická a živelná v obývačke napríklad môže vyvolávať rôzne emócie a povzbudzovať ku konverzácii. Modrá poskytuje pocit bezpečia, čistoty a pohody domova. Zelená je zas najpríjemnejšia pre ľudské oko. Podvedome nás upokojuje a evokuje prírodu a čerstvosť. Niektoré teórie dokonca hovoria, že podporuje logické myslenie. Toto je však len zlomok farieb, ktoré nájdete v ponuke našich poťahových materiálov, stačí nahliadnuť a vybrať si.

Kontrasty vs. tón v tóne

Biela a čierna sú koncové farby farebného spekta vybrať k nim farbu doplnkov preto zväčša nebýva problém. Čo však, ak je farba sedačky zaväzujúca svojou dominantnosťou? Na výber máte dve možnosti. Buď sa rozhodnete k farbe poťahu vybrať dokonalý kontrast podľa princípu farebného kolesa, alebo zvolíte tzv. tón v tóne, teda sa budete hrať s rôznymi odtieňmi farby na sedačke.

033

Tón v tóne v pastelových farbách – viacero odtieňov a jeden veľký súlad. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk

U našich zákazníkov môžeme nájsť obidva spôsoby. Populárne je napríklad ladenie modrej a žltej v rôznych zaujímavých odtieňoch, najmä horčicovej a tyrkysovej (tyrkysová sedačka a žlté vankúše alebo naopak). Toto spojenie je v súčasnosti veľmi moderné, no pokiaľ hľadáte niečo decentnejšie s luxusným nádychom, vyskúšajte kombináciu žltej a tmavohnedej so zlatými odleskami. Ňou sme sa inšpirovali aj my a vytvorili sme viacero doplnkov v tomto tóne, ktoré môžete nájsť v našom e-shope.

Kolekcia FRESH OCEAN zas rešpektuje zásadu tón v tóne a zároveň do interiéru vnáša nádych kontrastu modrej a sivej v spojení s metalickými doplnkami.

04

Kolekcia FRESH OCEAN. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk

Prírodné materiály a kov

Jedným z najdôležitejších doplnkov sedačky sú vankúšiky. Práve pri nich by ste mali dbať na výber tej správnej farby, pretože sú s gaučom v najtesnejšom kontakte. Nezabúdajte ani na ostatné doplnky v obývačke, ktoré síce na prvý pohľad môžu vyznieť ako zbytočné lapače prachu, no dokážu vykúzliť krásnu atmosféru v obývačke a oživiť aj nudnú policu alebo prázdny konferenčný stolík.

V našom e-shope nájdete niekoľko rôznych typov doplnkov, ktoré sa od seba líšia nielen tvarom, ale najmä materiálovým spracovaním. K farebným sedačkám môžete zvoliť buď tie, ktoré imitujú prírodné materiály ako drevo, alebo skôr kovové, ktoré sú veľmi moderné a neprehliadnuteľné. Inšpiráciu môžete načerpať aj z týchto obrázkov:

05

Kov dodáva interiéru punc luxusu a rozžiari každú modernú domácnosť. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk

06

Doplnky imitujúce drevo pôsobia spolu so žltou sedačkou harmonicky a útulne. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk

Natália Pechová
Natália Pechová grafik

„Práca vo firme je pre mňa veľkou výzvou a zároveň miestom, kde sa môžem realizovať a pracovať na sebe. Pracujem na vytváraní propagačných materiálov, ktoré reprezentujú sedačky Phase”

Relax si vychutná najmä s ceruzkou a papierom

Share on Facebook78Share on Google+0Pin on Pinterest0

Prečo je u nás nákup tou správnou voľbou?

Na vašej spokojnosti nám veľmi záleží! Neustále pracujeme na tom, aby sme Vám poskytli tie najodbornejšie informácie a služby. Presvedčte sa, že sedačka Phase je pre Vás tou správnou voľbou...

Prečo je u nás nákup tou správnou voľbou?
Ing. Petronela Jesenáková
Ing. Petronela Jesenáková

Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?

Farba roka 2017, ktorú každoročne vyhlasuje Pantone – medzinárodne uznávaný inštitút farieb, je už istý čas známa...

Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?
Natália Pechová
Natália Pechová