Ako zladiť farby v obývačke: 2. časť – svetlá sedačka

To, že je výber farieb pre domácnosť dôležitý, sme sa dozvedeli už v prvom diele nášho miniseriálu, ktorý sa zaoberal ladením doplnkov k tmavej sedačke. Dnes si posvietime na to, ako oživiť svetlú sedaciu súpravu.

Biela, svetlo sivá alebo jemne béžová – to sú najbežnejšie farby svetlých sedačiek. Svetlé poťahy sú momentálne in, tak ako sme ešte v minulom roku písali v našom článku Farebné trendy na rok 2016. Svetlé sedačky budú hrať prím. Ak aj vy premýšľate o svetlej sedačke, alebo už jednu máte doma, ale uvažujete nad tým, ako ju zladiť so zvyškom obývačky, prečítajte si naše tipy.

Prečo zvoliť svetlú sedačku?

Máte malú obývačku alebo málo svetla v miestnosti? Jemné, svetlé odtiene vám pomôžu priestor rozjasniť. Odrážajú slnečné lúče a malá obývačka, ktorá by sa s tmavou sedačkou zdala ešte menšia, bude so svetlou sedacou súpravou vyzerať priestrannejšie. Okrem toho svetlý gauč je vhodný pre romantické, ale aj moderne zmýšľajúce duše.

01

V našom e-shope sme dali dohromady úžasnú kolekciu RIA, ktorá zo svetlej sedacej súpravy urobí luxusný, no napriek tomu nadčasový kúsok nábytku. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk

 

Častejšie čistenie nutné!

Nevýhodou bielych a iných svetlých poťahov je, že sú na nich ľahko vidieť prípadné škvrny. Aj biela kožená sedačka sa zanáša prachom a treba ju čistiť častejšie než tmavú kožu. Jasná farba teda nie je najvhodnejším riešením pre rodiny s malými deťmi či zvieracími miláčikmi. Pokiaľ na nej však trváte, v dnešnej dobe už si môžete zaobstarať umývateľný textilný poťah alebo zvoliť už spomínanú kožu, obe sa ľahko čistia.

Pozor na extrémne kontrasty!

Aj keď svetlá sedačka priestor rozjasní, treba dbať na to, aby tej bielej nebolo zase moc. Ako teda priestor efektne vyvážiť, aby to u vás nevyzeralo ako v nemocnici? Inšpirovať sa môžete napríklad kolekciou RIA, ktorú nájdete v našom e-shope so sedačkami a doplnkami do obývačky.

Prvým a najzákladnejším pomocníkom sú vankúšiky. Vyberajte také, ktoré nie sú len vo farbách sedačky. Môžete si dovoliť aj tmavšiu farbu, ak je všetko ostatné vo svetlých tónoch, priestor sa vďaka tomu oživí.

02

Na fotke od našich klientov môžete vidieť, ako vhodne doplnili jemne sivú sedačku dvoma tmavšími vankúšikmi. Dobre tak vyvážili tmavú televíziu a reproduktory a celý priestor stále pôsobí svetlo a elegantne. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Niektorí ľudia dávajú prednosť výrazným kontrastom. Obľúbenou kombináciou je napríklad biela sedačka s červenými vankúšikmi či inými červenými doplnkami. Ide o atraktívnu farebnosť a aj na fotkách od našich zákazníkov môžeme vidieť, že ju majú radi. Treba však myslieť na to, že nie je vhodná pre každého. Ide o príliš veľký kontrast, ktorý môže pôsobiť aj rušivo. Červená ľudí občas rozptyľuje, čo môže byť v obývačke, ktorá je väčšinou určená na oddych, nežiadúce. Ak teda uvažujete o takejto kombinácii, myslite na to, či ju s nadšením privítajú i ostatní členovia vašej domácnosti.

03

Svetlá sedačka s červenými doplnkami, to je veľmi obľúbená kombinácia našich zákazníkov. Ide o atraktívny kontrast, ale na niektoré osoby môže pôsobiť nepríjemne. zdroj: sedackyphase.sk

 

Ak hľadáte pokoj a nadčasovosť, radšej voľte romantické pastelové farby. Ak neviete, ktorá farba by pre vás bola tá pravá, môžete sa inšpirovať aj v našom článku Ako zladiť sedačku s podlahou či doplnkami v obývačke?, kde si môžete prezrieť farebné koleso s rôznymi farebnými škálami.

04

Svetlú sedačku efektne doplníte jemnými aj sýtejšími pastelovými farbami. Príkladom môžu byť tyrkysové vankúšiky zo série CRYSTAL GLOSS, ktoré nájdete v našom e-shope. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk

 

Ak ste si svetlú sedačku zaobstarali predovšetkým na rozjasnenie obývacej miestnosti, môžete ju dobre kombinovať aj s lesklými dekoračnými predmetmi. Niekedy dizajnéri využívajú aj čaro zrkadiel. Priestoru pomáha, keď sa v nich odráža svetlo. Aj tmavšie lesklé predmety budú vhodným doplnkom ku svetlému nábytku.

05

Vhodným doplnkom ku svetlému nábytku, teda aj sedačke sú lesklé dekoračné predmety. Spoločne so svetlým poťahom celý priestor opticky rozjasnia. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk

Natália Pechová
Natália Pechová grafik

„Práca vo firme je pre mňa veľkou výzvou a zároveň miestom, kde sa môžem realizovať a pracovať na sebe. Pracujem na vytváraní propagačných materiálov, ktoré reprezentujú sedačky Phase”

Relax si vychutná najmä s ceruzkou a papierom

Share on Facebook63Share on Google+0Pin on Pinterest0

Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?

Farba roka 2017, ktorú každoročne vyhlasuje Pantone – medzinárodne uznávaný inštitút farieb, je už istý čas známa...

Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?
Natália Pechová
Natália Pechová

Ako zariadiť obývačku v modernom urban štýle?

Urbanistický, industriálny alebo mestský. Tento štýl môže mať rôzne pomenovania, no podstata zostáva rovnaká – vyzdvihnúť individualitu, jedinečnosť a skombinovať na prvý pohľad neskombinovateľné...

Ako zariadiť obývačku v modernom urban štýle?
Miriam Bekčíková
Miriam Bekčíková