Ako zladiť farby v obývačke: 1. časť – tmavá sedačka

Funkcie farieb v domácnosti sa neoplatí podceňovať – závisí od nich to, ako sa budete doma cítiť. V prvej časti nášho miniseriálu vám poradíme, ako zladíte farby v obývačke k tmavej sedačke.

O tom, že kombinovanie farieb v interiéri je samostatná veda, sme už písali v našom blogu o spôsoboch, ktoré vám pomôžu zladiť farby ako bytový dizajnér. Tento raz sa bližšie pozrieme na situáciu mnohých našich zákazníkov, ktorí si s obľubou vyberajú tmavé odtiene na poťahy našich sedačiek. Ak chcete zistiť, aké bytové doplnky sa hodia k tmavohnedým, čiernym či tmavomodrým sedacím súpravám, čítajte ďalej.

Prečo áno tmavej sedačke?

Tmavé farby nábytku sú mimoriadne obľúbené nielen medzi zákazníkmi, ale takisto aj u dizajnérov. Neutrálne, sofistikované a zemité odtiene sú totiž nadčasové a dá sa s nimi jednoducho pracovať. Sedačka v tmavšej farbe je tiež ideálna pre tých, ktorí sa boja škvŕn alebo je u nich zvýšená pravdepodobnosť, že nejaké vzniknú (rodiny s malými deťmi či domácimi zvieratkami).

01Tmavomodrú Modenu oživili strieborné doplnky a kontrastné vankúše. Zdroj: sedackyphase.sk

Pri takto sfarbenom nábytku však treba dávať pozor na zdravú mieru a neprehnať to s temnými farbami v miestnosti – v opačnom prípade sa v nej môžete „dusiť“ alebo ju nechcene zmenšiť a stiesniť. Keď sa však trafíte do správnych farieb doplnkov, stien, podlahy a ostatných kusov nábytku, bude tmavá sedačka elegantným a už na prvý pohľad pohodlným miestom.

V hlavnej úlohe vankúše

Dekoračné vankúše sú estetickým aj funkčným doplnkom – dodajú miestnosti žiadanú atmosféru a zároveň ich môžete používať ako oporu chrbta alebo krčnej chrbtice.

02Vankúšiky zútulnia, poskytnú pohodlie a dotvoria dušu a charakter každej miestnosti.

Sedačka je dominantným prvkom obývačky, a ak je v tmavá, na jednom mieste vzniká priveľká koncentrácia jednej farby. Práve vankúšikmi ju môžete opticky rozbiť. Ak je v miestnosti priveľa temnej, vyhnite sa tmavým vankúšom. Skôr vyberajte kontrastné farby, ktoré sú zároveň v súlade s pravidlom komplementárnych farebných kontrastov na farebnom kolese. Môžete tiež zvoliť zaujímavé textúry alebo vzory poťahov vankúšikov. V súčasnosti je moderný najmä rustikálny alebo vintage štýl.

S akými farebnými kombináciami sa môžete hrať?

Podľa princípu farebného kolesa sú ideálnymi farbami k tmavomodrej sedačke odtiene tyrkysovej, zelenej alebo fialovej – na vytvorenie kontrastu je zas ideálna horčicovožltá, ružová alebo oranžová. Takéto farby sa môžu objaviť napríklad na vankúšoch, koberci, závesoch, tapetách či iných dekoračných predmetoch, dokonca aj na leňoške či sedacom vaku. Už dávno totiž neplatí, že kreslo či leňoška musia byť farebne totožné s poťahom sedačky.

03Kreslo či leňoška nemusia byť rovnakej farby – vedia to aj naši zákazníci. Zdroj: sedackyphase.sk

Ako doplnkové farby na vyváženie rovnováhy v miestnosti sú vhodné svetlejšie odtiene vo farebnom spektre už použitých farieb (ak je napr. sedačka tmavomodrá, vhodné sú svetlé odtiene modrej) alebo napríklad strieborné, krémové či sivé tóny.

Pri čiernej sedačke sa v podstate nemusíte v ničom obmedzovať, keďže čierna je koncovou farbou spektra. To znamená, že sa k nej rovnako hodí biela, ako aj hnedá, žltá, malinová alebo bordová. Farby by ste tu však mali vyberať o to uváženejšie podľa toho, čo chcete dosiahnuť. Tlmené a tmavé farby sú vhodné na odpočinok, no nemalo by sa to s nimi preháňať v malých priestoroch, ktoré tak môžu vyzerať ešte menšie.

Kontrastné farby k čiernej sú v podstate všetky – môžete si vybrať decentnejšie, ale tiež žiarivé farby. Ak máte čiernu sedačku, farby doplnkov môžete zvoliť podľa odtieňa steny, nábytku či podlahy. Mimoriadne efektné je spojenie čiernej a zlatej.

04Spojenie zlatých doplnkov a čiernej sedačky Milano budí dojem luxusu. Zdroj: sedackyphase.sk

Hnedá farba sedačky je spoločne s béžovou a sivou stávkou na istotu – je nadčasová, a tak rýchlo sa nezunuje. Hnedá evokuje prírodu a pokoj a podľa farebného kolesa sú k nej ideálne fialová, kaki, horčicovožltá, vínovočervená, staroružová, oranžová, okrová alebo béžová. V spojení s týmito farbami vykúzlite teplo a pohodu, ak však hľadáte pravý opak, zvoľte zelenú alebo modrú. Kombinácie dolaďte striebornými či oceľovosivými doplnkami.

Ideálne farebné kolekcie v e-shope

Zladiť si doplnky so sedačkou pre vás vďaka nášmu e-shopu nemusí byť ťažké. Naši dizajnéri vytvorili  kolekcie dekoračných doplnkov, v ktorých sme vyskladali vankúšiky, deku aj dizajnové predmety v dokonalej farebnej harmónii. Bez zdĺhavého vyberania tak na jedenkrát objednáte všetko potrebné.

Ak ani v jednej kolekcii nenájdete to, čo hľadáte, poobzerajte sa v jednotlivých kategóriách (vankúše, dekorácie a deky) a vyskladajte si vašu vlastnú kolekciu. Nezabudnite nám potom poslať fotografiu.

Miriam Bekčíková
Miriam Bekčíková Služby zákazníkom

„Na našej práci sa mi páči dobrý pocit, ktorý mám vždy, keď zákazníkovi poradíme a jeho odozvou je pozitívna reakcia. To ma vždy presvedčí o tom, že čo robíme, má zmysel.”

Večný flegmatik

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti