Aké odtiene budú tento rok tvoriť trendy domácností?

Farba roka 2017, ktorú každoročne vyhlasuje Pantone – medzinárodne uznávaný inštitút farieb, je už istý čas známa. Je ňou GREENERY, farba zelene, čím sa dizajnéri v tomto roku vracajú späť k prírode a ku kráse odtieňov, ktoré hrajú v tráve, na listoch stromov alebo aj v chutnom zelenom jablku. My sme sa pre vás pozreli na to, aké ďalšie farby budú tvoriť trendy roka 2017.

Farby tvoria dôležitú súčasť nášho života. Nejde len o to, že vplývajú na našu psychiku, emócie a vnímanie prostredia, ale takisto ovplyvňujú aj trendy v móde, dizajne a v bývaní. Najväčší výrobcovia farieb predstavili svoje vlastné palety, ktoré budú určovať smerovanie interiérového dizajnu v roku 2017. Nechajte sa nimi inšpirovať a vneste čerstvý vietor do vašej domácnosti.

Kráľovská zelená
Podľa oficiálneho vyhlásenia Pantone predstavuje farba zelene symbol nového začiatku a do života každej domácnosti by mala vniesť osvieženie a oživenie. Keďže ide o veľmi dominantnú farbu, v interiéri by ste s ňou mali narábať vyvážene. Buď ju skombinujete s inou výraznou farbou, alebo zvolíte konzervatívnejšiu cestu – v miestnosti ju použijete len raz, na jednom kuse nábytku alebo interiérového prvku. Možností máte niekoľko, napríklad môžete touto farbou namaľovať steny alebo na jednu z nich, ktorá bude pútať pozornosť, nalepíte zaujímavú dizajnovú tapetu.

Farba roka 2017.

V obývačke môžete do prírodnej zelenej zaodieť vašu novú sedačku. V našej ponuke nájdete napríklad poťahy Napoleon v odtieni 17 a Napoleonov II 13 či dokonca kožu Florida 532 alebo Prince 158. Ak si netrúfate na sedačku vo výraznom odtieni, môžete sa zamerať na drobný doplnok alebo v tejto farbe zvolíte stoličky k jedálenskému stolu, závesy v spálni či kachličky v kúpeľni. Veľmi vhodnou a príjemnou voľbou sú tiež živé kvetiny, ktorými sa u vás doma obklopíte.

Ak sa rozhodujete pre farbu vašej sedačky Phase, u nás nájdete aj výraznú zelenú. Zdroj: sedackyphase.sk

Inšpirácia farbou roka 2017 stačí malý detail alebo doplnok. V tomto prípade skvele poslúžila ako poťah kresiel.

 

Farby troch osobností
Zaujímavý koncept farebných trendov prinieslo štúdio Behr. Pre rok 2017 pripravilo trojicu skupín farieb, ktoré sú zvlášť vhodné pre rôzne typy osobností. Ak sa nebojíte dramatickosti vo svojej domácnosti, presne pre vás bola vytvorená paleta Sebavedomie. V nej nájdete hlbokú modrú – farbu súmraku, ktorá v kombinácii s drevom alebo jemnými odtieňmi krémovej vytvorí skvelý kontrast. Takýto odtieň sa hodí do miestností s vysokými stropmi.

Aj podlaha môže mať farbu slnka.

Ďalšou „sebavedomou“ farbou je zelenomodrá, ktorá je v spojení s oranžovými detailmi (na doplnkoch či niektorých kusoch nábytku) zaujímavým prvkom v domácnosti. Poslednou je žltá – farba vychádzajúceho slnka, ktorá rozžiari každý priestor. Ak ste optimistická osobnosť a nebojíte sa experimentov, výborným typom je pre vás napríklad podlaha v tomto odtieni.

Zelenomodrá v kombinácii s oranžovými či mosadznými doplnkami. Zdroj: elledecor.com

 

Paleta rešpektujúca Pokoj a vyrovnanosť v sebe ukrýva tmavú  sivú, mimoriadne sa hodiacu do domácností zariadených v urban štýle, o ktorom sme písali v našom blogu. Ďalej je to svetlá zelenomodrá, ktorú Behr odporúča kombinovať s čiernymi a bielymi doplnkami, a napokon zemitá zelená s tmavou béžovou, ktoré spoločne vytvárajú harmóniu.
Tretia skupina s označením Pohodlie je stelesnením pozitívneho prístupu a dobrej nálady. Jej farby sú púdrová modrá, pastelová ružová a jemná žltá. Modrá vynikne najmä v kombinácii s tmavými drevenými podlahami a mosadznými doplnkami a ružová vyzdvihuje ženskosť, preto je ideálna do dievčenských izieb alebo spální. Jemná matná žltá by sa mala nachádzať najmä na doplnkoch a v detailoch. Skvele sa kombinuje so sivou, svetlozelenou a béžovou.

Aj ružová je tento rok trendy. Takto zariadený interiér oslavuje ženskosť a jemnosť.

 

Veselosť medovej žltej a sofistikovanosť farby tieňa
Zaujímavé sú tiež farebné koncepty spoločností Dunn-Edwards a Benjamin Moore. Spoločnosť Dunn-Edwards vyhlásila za farbu roka 2017 medovú žltú, ktorá by sa v interiéri mala umiestniť „strategicky“, teda tak, aby rozžiarila a dodala energiu každej miestnosti a zároveň sa nevnucovala. Môžete to urobiť napríklad tak, že skombinujete túto oranžovožltú na stenách spoločne s neutrálnou sivou alebo sa zameriate na doplnky ako vankúše, kvetináče, závesy či posteľné obliečky.

Medová žltá sa najlepšie kombinuje so sivou. Zdroj: dunnedwards.com

 

Štúdio Benjamin Moore predstavilo inšpiratívnu ideu a za farbu tohto roka vyhlásilo „tieňovú“. Tá rešpektuje dimenziu prírody a predstavuje tzv. divadlo svetla. Farba tieňa je veľmi dramatická, štúdio zároveň predstavilo celú paletu farieb, s ktorými ju môžete kombinovať, od jemnej ružovej cez porcelánovú, vínovočervenú až po smaragdovo zelenú.

Farba tieňa je jedným z najzaujímavejších farebných konceptov tohto roka. Zdroj: benjaminmoore.com

 

Je len na vás, akým spôsobom vás tieto farebné trendy inšpirujú. Pokiaľ zariaďujete domácnosť od začiatku, môžete ju zobrať ako nepomaľované plátno, ktoré premeníte na jedinečné umelecké dielo. Ak však v blízkej budúcnosti neplánujete dramatické zmeny, inšpiráciu môžete využiť aj takmer nenápadne – v bytových doplnkoch, textíliách alebo v samotnej prírode, keď sa obklopíte izbovými rastlinami.

Natália Pechová
Natália Pechová grafik

„Práca vo firme je pre mňa veľkou výzvou a zároveň miestom, kde sa môžem realizovať a pracovať na sebe. Pracujem na vytváraní propagačných materiálov, ktoré reprezentujú sedačky Phase”

Relax si vychutná najmä s ceruzkou a papierom

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Dizajnové koberce: Počuli ste už o kobercoch, ktoré odolajú nečistotám, nevsiaknu vodu, sú zdravotne nezávadné a naviac sa dajú prať v práčke?

Revolučné koberce, ktoré sa nedajú zašpiniť

Praktické rady pri výbere sedačky

Plánujete si kúpiť sedačku? Ako si vybrať sedačku? Príďte do predajne pripravení. Čo by ste mali vedieť...

Praktické rady pri výbere sedačky

Malé priestory – veľké možnosti

Vyťažte z malého bytu maximum Možno ste na nete zachytili experiment, ktorý vytvoril dizajnér, žijúci na ploche 40 metrov štvorcových. Ukázal, že nemožné sa stane možným,…

Malé priestory – veľké možnosti